Dzień z Rotmistrzem za nami

581
Młodzieżowy Dom Kultury w Tomaszowie Mazowieckim przyjął bohaterskiego rotmistrza za swojego patrona w 2011 roku i sukcesywnie stara się popularyzować wiedzę na jego temat.
 
10 maja popularny „emdek” zorganizował „Dzień z Rotmistrzem”, którego kulminacyjnym punktem był II rodzinny rajd rowerowy imieniem Witolda Pileckiego. Mimo niesprzyjającej pogody i padającego deszczu wzięło w nim udział około 150 osób. Przedział wiekowy uczestników był bardzo zróżnicowany i udowodnił, że tomaszowianie potrafią i lubią aktywnie spędzać wolny czas.
  Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali okolicznościowe koszulki z wizerunkiem Rotmistrza.  Trasa rajdu prowadziła do Konewki, tam można było zwiedzić poniemieckie bunkry. Zakończenie rajdu miało miejsce na strzelnicy Związku Strzeleckiego „Strzelec” Jednostka Strzelecka 1002, gdzie rozegrano zawody o Puchar Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, których zwycięzcą została Barbara Andryszczak. Z kolei Puchar Dyrektora MDK dla najmłodszego uczestnika zawodów otrzymał 4- letni Albert Klatka. Ponadto uczestnicy rajdu otrzymali odblaski rowerowe poprawiające bezpieczeństwo na drodze oraz zostali poczęstowani pyszną grochówką, ugotowaną przez panią Lenkę i Grażynę oraz Restauracją Mazowiecką.
Maj był szczególnym miesiącem w życiu dobrowolnego więźnia obozu koncentracyjnego w Auschwizt, uznanego za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi z okresu II wojny światowej. Urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu, z kolej 25 maja 1948 roku został zamordowany przez władze komunistyczne w mokotowskim więzieniu przy ulicy Rakowieckiej.
W rajdzie wziął udział Marcin Witko prezydent Tomaszowa. Władze powiatowe reprezentowane były przez Barbarę Robak i Martę Niemczyk. Najliczniejszą grupą byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 14.

Źródło: Urząd Miasta Tomaszowa Mazowieckiego