Kącik w ogrodzie w stylu romantycznym

628

Ogród w stylu romantycznym, z kwitnącymi, pachnącymi roślinami i krzewami, wbrew pozorom można urządzić stosunkowo łatwo i co najważniejsze szybko – nie trzeba czekać wielu lat, aż rośliny urosną. Jest tylko jeden warunek, by projekt się powiódł – potrzebne jest konsekwencja w przestrzeganiu założeń aranżacyjnych.

 

Najważniejszy jest projekt

Ogród lub kącik w stylu romantycznym można zaaranżować na niewielkiej przestrzeni. Idealnie sprawdzi się więc w niewielkich ogródkach lub w wydzielonej części ogrodu. Można go zaprojektować praktycznie od zera albo wykorzystać już istniejącą roślinność. Szczególnie dobrze sprawdzą się do tego stare drzewa lub krzewy, wokół których można opleść kwitnące pnącza lub krzaki róż.


Z roślin wybieramy przede wszystkim te naturalistyczne, o różnej wysokości i pokroju
. Bardzo dobrze prezentują się różnego rodzaju byliny, szczególnie te zadarniające, jak macierzanka, która nie dość, że przepięknie kwitnie wczesnym latem, to jeszcze wydziela miodowy zapach. Bardzo ładnie prezentują się także rozchodniki. Z wyższej roślinności bardzo ciekawie będą wyglądały różne gatunki ozdobnych traw, które w dodatku bardzo ładnie szumią na wietrze. Z krzewów ogrodnicy polecają przede wszystkim jaśminy i jaśminowce, a także bzy. Drzewa nie powinny być zbyt wysokie, świetne będą ozdobne klony, które można przycinać w dowolne kształty (wiele odmian ma ciekawie ubarwione liście), wierzby iwy, czy karłowate odmiany iglaków.


W ogrodzie w stylu romantycznym nie może oczywiście zabraknąć kwitnących róż oraz pnączy. Mogą one oplatać metalowe pergole lub wspinać się po murach i murkach, a nawet większych drzewach. Całości kompozycji dopełnią kwiaty – lawendy, pachnąca maciejka, delikatne lobellie, kwitnące całe lato bratki, czy ozdobne zawilce.

 

Meblujemy ogród

Mając skomponowaną roślinność czas pomyśleć o ogrodowych meblach. W ogrodach w stylu romantycznym źle będą się prezentowały ciężkie i duże meble. „Zamiast drewnianych mebli do ogrodów romantycznych lepiej wybrać niewielkie stoliki z ażurowego, giętego metalu i utrzymane w podobnym stylu krzesła. Są one odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i nie wymagają wnoszenia do schowka, gdy pada deszcz”. – czytamy na stronie http://erabox.pl/


Pod pergolą bardzo dobrze będzie się prezentować niewielka ławeczka z kutego żelaza, na której będzie można przysiąść w cieniu i chwilę odpocząć lub poczytać książkę.


Dodatki do ogrodu powinny być dostosowane stylem do wybranych mebli. Wszelkie pergole, podpórki pod kwiaty i krzewy oraz wspierające pnącza drabinki powinny być wykonane z metalu. Bardzo ciekawie będą wyglądały także metalowe lampiony ustawione wokół strefy wypoczynkowej, a wieczorami delikatne światło stworzy romantyczny nastrój.


Jeśli w ogrodzie zdecydujemy się na wytyczenie ścieżek, najlepiej jest je wyłożyć naturalnymi materiałami na przykład piaskowce lub wygładzonymi otoczakami.