Policyjna Akademia Bezpieczeństwa

1043
W zawodach wzięli udział uczniowie ze szkół z Rokicin, Sadykierza, Wiaderna, Lubochni, Komorowa, Rzeczycy, Czerniewic, Lipia oraz SP 1, SP 12, SP 10, SP 6, SP 8 z Tomaszowa Maz. Reprezentacje szkół zostały wcześniej wyłonione w eliminacjach wewnątrzszkolnych.
 
Konkurs rozpoczęto rywalizacją sportową. Dzieci miały do pokonania tor przeszkód, podobny do tego na jakim rywalizują kandydaci do służby w policji. Test sprawnościowy składał się z ośmiu elementów, które drugoklasiści musieli jak najszybciej pokonać. Najpierw bieg slalomem, potem przewrót w przód, przenoszenie piłki lekarskiej, bieg po przeszkodach (za te służyły ustawione równolegle ławki), następnie rzucanie piłkami do koszykówki, pięć brzuszków, skok przez skrzynię i na koniec wymaganego toru pięć rund biegu po odcinku 5 metrów.

Kolejnym etapem konkursu był test z wiedzy o bezpieczeństwie, złożony z 15 pytań, rozwiązywany drużynowo. Zagadnienia poruszone w tej części rywalizacji dotyczyły znajomości podstawowych przepisów ruchu drogowego i bezpiecznego zachowania w codziennych sytuacjach życiowych np. przy spotkaniu z nieznajomym.
 
Uzyskane na torze przeszkód czasy zawodników każdej drużyny sumowano i po doliczeniu do nich punktów z testu z wiedzy powstała klasyfikacja ogólna. Organizatorzy – Zespół ds. Nieletnich i Patologii tomaszowskiej komendy policji, ustalili ostateczny wynik.

Kolejny raz najlepsi okazali się reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 1 w Tomaszowie Maz – Amelia Wysocka i Jakub Szymański. Drugie miejsce zajęli Lena Biernacka i Kacper Mizerski ze Szkoły Podstawowej nr 10, a trzecie Patrycja Rzeźnik i Filip Domagała ze Szkoły Podstawowej nr 6.

Zwycięzcy reprezentować będą nasz powiat na zawodach wojewódzkich, które odbędą się 20 listopada w Łodzi.

Nagrody dla najlepszych zawodników ufundowało Europejskie Centrum Odszkodowań w Legnicy. Zwycięska para otrzymała rowery górskie, laureaci drugiego miejsca kaski rowerowe, a zdobywcy trzeciego miejsca – plecaki, które osobiście wręczał sam dyrektor generalny EUCO Arkadiusz Pociejkin. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali okolicznościowe dyplomy, piłki, drobne upominki oraz elementy odblaskowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta w Tomaszowie Maz, Urząd Gminy w Czerniewicach oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Piotrkowie Tryb.
 
W przerwie między etapami konkursu dzieci mogły zdobyć dodatkową widzę na temat bezpieczeństwa – Magdalena Olech z KRUS oddział Tomaszów Maz. omówiła z dziećmi zasady bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym i domowym. Ta dodatkowa atrakcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci – zdobytą wiedzę nagrodzono dodatkowymi upominkami. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy wiedzy i sprawności fizycznej.