Teren wokół Grot Nagórzyckich zostanie odwodniony

559
Spływające duże masy wody rozmywały teren przed grotami, przenosząc zwały piachu i żłobiąc głębokie wyrwy. Stwarzało to groźbę przelania się wody do chodnika wewnątrz grot, a także utrudniało poruszanie się turystów przed grotami.

Obecne prace obejmują m.in. ułożenie odpowiednich koryt i utwardzonych powierzchni  do należytego odprowadzania wody ze skarpy nad grotami i przyległego do nich terenu.  Zastosowane do tego plastry piaskowcowego kamienia dobrze współgrają z widokiem grot. Do ustabilizowania i  wzmocnienia gruntu przyczyni się także miejscowe położenie trawiastej warstwy, wzmocnionej specjalną siatką. Efekty prac można będzie oglądać już podczas zaplanowanej na niedzielę 29 listopada tradycyjnej  imprezy andrzejkowej w Grotach Nagórzyckich.  

 
 
 
 
Nagórzyckie groty, udostępnione  do zwiedzania przed niespełna czterema laty, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem krajowych i zagranicznych turystów. W tym czasie zawitało do nich łącznie ponad 155 tysięcy osób. W ciągu dziesięciu miesięcy tego roku liczba zwiedzających sięgnęła 36 tysięcy.   Tak wysoka frekwencja jest niewątpliwie efektem wykorzystania unikatowego połączenia dziedzictwa geologicznego i historycznego do stworzenia w dawnej kopalni piasku kwarcowego podziemnej trasy turystycznej. Trasa, administrowana przez Skansen Rzeki Pilicy, stała się jedną z głównych atrakcji „Tomaszowskiej Okrąglicy” – markowego produktu turystycznego naszego miasta.

Niewątpliwy wpływ na atrakcyjność nagórzyckiej trasy ma oryginalna, nieszablonowa aranżacja wnętrza grot z ekspozycjami ukazującymi stosowane tu niegdyś techniki wydobywcze  i legendarnych lokatorów tych czeluści. Dodatkowym atutem grot stał się zbudowany  przed trzema laty  u ich podnóża obiekt obsługi turystów. W przestronnych i funkcjonalnych wnętrzach mieszczą się interesujące ekspozycje stałe i czasowe, związane tematycznie nie tylko z grotami, ale także z całym regionem nadpilickim. Jest tu również dogodne miejsce do różnego rodzaju widowisk, inscenizacji i spotkań dla miłośników rodzimej historii i tradycji.
 
Przed rokiem wejście i wyjście z grot zabezpieczono solidnymi zadaszeniami, chroniącymi te miejsca  przed ewentualnymi skutkami erozji piaskowcowej skały. Ich drewniana konstrukcja dobrze skomponowała się z naturalnym wyglądem zbocza grot.