Wakacyjne wyprawy – jak ubezpieczyć swój samochód na podróż?

897

Samochód to wymarzony środek wakacyjnego transportu. Pozwala podróżować dokąd dusza zapragnie i cieszyć się wolnością wyboru. Jadąc samochodem można zatrzymać się kiedy coś nas zachwyci albo zmienić trasę gdy przyjdzie nam do głowy jakiś szalony pomysł. Pamiętać jednak trzeba o ubezpieczeniu się od następstw nieprzewidzianych wypadków takich jak kolizja ze zwierzętami albo potrącenie pieszego.

Nawet najlepszy kierowca popełnia błędy dlatego poruszając się samochodem musimy nie tylko trzymać się przepisów by uniknąć mandatów, ale też zachować ostrożność i skoncentrować uwagę na tym co dzieje się na drodze. Przy kilkugodzinnych podróżach maksymalne natężenie uwagi nie jest możliwe i zdarza się, że popełniamy błąd w rezultacie którego następuje uszkodzenie samochodu. Jeśli takie zdarzenie nastąpi wizja kosztów naprawy auta może nam zepsuć cały urlop i zamiast cieszyć się wypoczynkiem wpadniemy w rozdrażnienie i irytację. Ubezpieczenia komunikacyjne – najtaniejuagenta.pl   to gwarancja dobrego nastroju w trakcie wakacji.

Polisa AC

Przed ryzykiem związanym z kradzieżą czy też uszkodzeniem naszego samochodu chroni polisa AC. Gwarantuje ona wypłatę odszkodowania jeśli nastąpi na przykład:

  • zderzenie z innymi pojazdami
  • zderzenie ze zwierzętami,
  • zderzenie z pieszymi
  • uderzenie w przedmioty
  • uszkodzenie pojazdu wskutek pożaru lub wybuchu,
  • zniszczenie pojazdu przez zjawiska atmosferyczne takie jak huragan, grad, uderzenie pioruna, osunięcie lub zapadnięcie się ziemi, lawina, powódź, zatopienie itp.
  • kradzież lub usiłowania kradzieży.

Polisa polisie nie równa

Zakres ochrony ubezpieczonego może znacznie różnić się w ofercie różnych firm ubezpieczeniowych. Każda umowa polisy posiada tak zwane ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Często są napisane małym drukiem i trudnym, prawniczym językiem ale trzeba je przeczytać by wiedzieć co właściwie kupujemy. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

Zakres ubezpieczenia – należy sprawdzić czy polisa przewiduje wypłatę odszkodowania we wszystkich wymienionych wyżej okolicznościach. Niektóre polisy (szczególnie te tańszych ubezpieczycieli) wykluczają odszkodowanie w przypadku zderzenia ze zwierzęciem albo uderzenia w przedmioty.

Suma ubezpieczenia – firmy ubezpieczeniowe wyliczają wartość pojazdu na podstawie tabel uwzględniających model, wiek i wersję pojazdu. Nie biorą natomiast pod uwagę takich czynników jak bogate wyposażenie auta. Dlatego trzeba sprawdzić czy kwota na jaką zwieramy polisę AC będzie wystarczająco rekompensowała utratę samochodu.

Franszyza integralna – jest to wyłączenie z ubezpieczenia małych szkód. To oznacza, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania jeśli wartość szkody nie wyniesie określonej procentowo lub liczbowo kwoty. Ten punkt trzeba sprawdzić bardzo uważnie, ponieważ przy drobnych uszkodzeniach nie otrzymamy odszkodowania i za naprawę stłuczonego reflektora albo zbitego lusterka będziemy musieli zapłacić sami.

ASO – AC może gwarantować naprawę w autoryzowanym salonie oryginalnymi częściami lub w przypadku tańszych ubezpieczeń naprawa będzie dokonywana przez niezależnych mechaników częściami zamiennymi. W przypadku nowych samochodów warto wybrać tę pierwszą wersję, ale przy starszym aucie nie warto przepłacać.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź tutaj, jak kupić sprawdzone ubezpieczenie ac wg najtaniej u agenta.pl.