Szara kuchnia – najmodniejsze trendy aranżacyjne w kuchni

1493

Szarość to kolor ponadczasowy i uniwersalny, stanowiący doskonałe tło dla bardziej intensywnych kolorów. Choć do niedawna uznawany był za barwę zbyt smutną i monotonną do wnętrz, dziś to najmodniejszy trend, który wykorzystywany jest nie tylko w salonach czy sypialniach, ale również w łazienkach i kuchniach

Szarość to kolor ponadczasowy i uniwersalny, stanowiący doskonałe tło dla bardziej intensywnych kolorów. Choć do niedawna uznawany był za barwę zbyt smutną i monotonną do wnętrz, dziś to najmodniejszy trend, który wykorzystywany jest nie tylko w salonach czy sypialniach, ale również w łazienkach i kuchniach. W tych ostatnich dotychczas królowała minimalistyczna biel, w ostatnich sezonach zastąpiona właśnie kolorem gołębim, popielatym, a nawet grafitowym.

Kolor szary dotychczas był traktowany po macoszemu w aranżacji wnętrz. Od kilku sezonów jednak to właśnie szarość zdominowała katalogi wnętrzarskie i najnowsze projekty uznanych designerów. Uniwersalność szarości została doceniona również w kuchni, gdzie najczęściej kolor ten stosuje się, by wydobyć dekoracyjny wygląd akcesoriów i wyposażenia kuchennego.

– Szary to kolor idealny na stonowane tło wyjaśnia ekspert z działu Kuchnie w serwisie www.DOM.pl Sam niemalże niezauważalny, potrafi wydobyć intensywność innych barw, podkreślić ich kształt, formę. Na szarych ścianach doskonale prezentują się stalowe relingi z kolorowymi przyborami kuchennymi, szafki o gładkich frontach na wysoki połysk czy kuchenny sprzęt ze stali nierdzewnej. Szarość pasuje więc do każdego stylu, z każdego wydobędzie istotny detal, świadczący o charakterze wnętrza.


W zależności od wielkości pomieszczenia, które urządzamy, szare mogą być wszystkie ściany bądź jedna, na której znajduje się jeden z ważniejszych elementów aranżacji, np. kuchenny stół. W małych wnętrza właśnie zabieg pomalowania jednej ściany na kolor szary może skorygować proporcje wnętrza, poszerzając bądź podwyższając wnętrze. W większych kuchniach możemy śmiało pokusić się o pomalowanie wszystkich ścian na szaro bądź zdecydować się także na jeden fragment, ale w ciemnym, antracytowym czy grafitowym odcieniu.

Dla zwolenników tradycyjnych rozwiązań, producenci płytek ceramicznych również przygotowali alternatywę. Szara glazura i terakota nie tylko podkreśli modny wystrój wnętrza, ale także zabezpieczy ściany przed zabrudzeniami, tak częstymi w kuchni.

Szara kuchnia – w jakim stylu?

Myśląc o szarych wnętrzach najczęściej na myśl przychodzą nam zimne pomieszczenia w industrialnym stylu. Loftowe wnętrza zyskują na popularności, w czym duża zasługa uniwersalnej szarości, doskonale komponującej się z metalowym elementami wyposażenia i surowym drewnem, a także cegłą, która dominuje w tego typu aranżacjach.

Ale szare kuchnie mogą być także przytulne i nawiązywać do innych popularnych stylów aranżacyjnych. Jeżeli zdecydujemy się na szare ściany, białe meble stanowić będą doskonałe uzupełnienie aranżacji w sielskim, wiejskim stylu. Szare kamienie podkreślą styl toskański, a białe drewno i proste dekoracje skomponują szare ściany ze stylem skandynawskim.


Szare meble kuchenne

Decydując się na szare meble kuchenne mamy również olbrzymi wybór wykończeniowy. Szare fronty na wysoki połysk na tle białej ściany to doskonałe rozwiązanie na kuchnie w minimalistycznym, nowoczesnym stylu. Drewniane meble w szarym wybarwieniu podkreślą natomiast styl vintage, uzupełniony o ceramiczne dodatki i kolorowe tkaniny dekoracyjne.

– Duże możliwości aranżacyjne daje beton architektoniczny – wskazuje ekspert działu Kuchnie w serwisie www.DOM.pl – Nowe blaty kuchenne wykonane właśnie z betonu to świetne rozwiązanie do kuchni w stylu industrialnym, loftowym. Beton architektoniczny sprawdzi się również w kuchniach minimalistycznych, gdzie będzie stanowił nie tylko funkcjonalną strefę roboczą, ale również główną ozdobę wnętrza.

Uniwersalna szarość

Trendy wnętrzarskie zmieniają się każdego sezonu, trudno jednak, by remont kuchni przeprowadzać co roku. Uniwersalna i ponadczasowa szarość umożliwia prostą, szybką i przede wszystkim niedrogą zmianę wystroju kuchni. Wystarczy dobrać nowe akcesoria kuchenne, tkaniny dekoracyjne, zmienić zastawę czy dodać kilka obrazków, by aranżacja kuchni zyskała świeżości i charakteru, zgodnego z najnowszymi trendami.

– Z szarością doskonale komponują się dodatki w kolorze pomarańczowym – podsumowuje ekspert www.DOM.pl – Delikatne barwy natury: beże czy zielenie stworzą ciepłą, przytulną aranżację, a intensywne czerwienie czy kolor cytrynowy wprowadzi nieco szaleństwa. Pamiętajmy jednak, by zdecydować się na jeden, mocny kolor dodatków. Większa ilość wprowadzi do wnętrza chaos i bałagan, a kuchnia to pomieszczenie, w którym bezwzględnie powinien panować ład.

Źródło: Gotowe Projekty domów Pracownia-projekty.dom.pl