Setki gości odwiedziło Skansen Rzeki Pilicy i Podziemną Trasę Turystyczną „Groty Nagórzyckie” (filie MCK w Tomaszowie Maz.) w tegoroczną Noc Muzeów, która przypadła 13 maja. Tradycyjnemu zwiedzaniu ekspozycji stałych towarzyszyło wiele dodatkowych atrakcji, które wspólnie z piękna pogodą sprawiły, że liczni zwiedzający wychodzili bardzo usatysfakcjonowani.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się uroczyste otwarcie ogólnopolskiej wystawy pt. „100 -lecie Ligi Morskiej i Rzecznej w Polsce. 90-lecie LMiR w Tomaszowie Mazowieckim”. Krótki referat na temat historii żeglarstwa, ze szczególnym uwzględnieniem akcentów marynarskich naszego miasta, wygłosił Wojciech Małagocki, historyk, żeglarz, opiekun Koła LMiR przy I LO w Tomaszowie Maz. Zgodnie ze skansenową tradycją otwarcie wystawy przypieczętowało uderzenie w dzwon pochodzący z ORP „Pilica”, na którym tym razem wybito tzw. szklanki czyli godziny wacht.
Otwarcie wystawy uświetnił mini – recital piosenek związanych z tematyką wodną w wykonaniu Chóru Miejskiego Artis Gaudium pod kierownictwem Katarzyny Borowskiej. Z wielkim profesjonalizmem zaprezentowanych zostało wiele znanych szlagierów z dawnych lat, w tym: ”Oj, żeglujże żeglarzu”, „Hej bystra woda” czy „Ach jak przyjemnie”.
Przed publicznością wystąpił także amatorski zespół „Żołnierze Neptuna”, w skład którego wchodzą głównie uczniowie z I LO w Tomaszowie Maz. Młodzi adepci piosenki szantowej wzbudzili duży entuzjazm poparty oklaskami prezentując takie klasyki jak chociażby: „Kubryk” czy „Gdzie ta keja”.
W plenerze przed budynkiem świetlicy zaprezentowana została część kolekcji zabytkowych drewnianych kajaków będących w posiadaniu Skansenu, które w tym roku wzbogaciły zbiory placówki. Kajakom towarzyszyła wystawa plenerowa pt. „Tomaszowskie Bractwa Wiosła”, poświęcona tradycjom wioślarskim w naszym mieście w dwudziestoleciu międzywojennym.
Wyjątkową atrakcją dla miłośników militariów, oprócz unikatowych pojazdów i kolekcji uzbrojenia pokazywanych na wystawach stałych, była prezentacja w wykonaniu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych Batalion Tomaszów – sekcji niemieckiej. Goście chętnie robili sobie z nimi zdjęcia, oglądali broń i przymierzali hełmy.
Jak co roku do Skansenu zawitało Stowarzyszenie Pojazdów Zabytkowych Weteran ze swoimi wyjątkowymi, pięknie utrzymanymi pojazdami które mają już swoich wiernych fanów.
Dodatkowo można było zobaczyć prezentację klasy o specjalizacji pożarniczej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Tomaszowie Maz. Zrzucanie piłki z pachołków przy pomocy armatki wodnej było nie lada atrakcją dla najmłodszych uczestników Nocy Muzeów.
W blasku księżycowej nocy bardzo atrakcyjnie prezentowały się skansenowe drewniane budynki, którym uroku dodawała iluminacja specjalnie przygotowana na ten wieczór. Szczególny zachwyt budziła pięknie zdobiona i oświetlona „stacyjka z bajki”.
W Podziemnej Trasie Turystycznej „Groty Nagórzyckie” tegoroczna Noc Muzeów rozpoczęła się od uroczystego wernisażu prac malarskich Marii Zygmunt „Mamy Sławka”. Jak stwierdziła Autorka malowanie pejzaży, ludzi czy zwierząt jest dla niej zarówno przyjemnością jak i też oderwaniem się od trudów dnia codziennego.
Po obejrzeniu wystawy i filmu „Historia piaskiem sypana” goście udawali się do podziemnych czeluści gdzie czekał już na nich legendarny lokator Grot Nagórzyckich czyli sam Zbój Madej. W odpowiednim przebraniu i pełnym „uzbrojeniu” wprowadzał on zwiedzających w nastrój opowiadając historię zbójeckiego życia.
Najpiękniej Groty Nagórzyckie prezentowały się po zapadnięciu zmierzchu gdy dzięki iluminacji skarpa zajaśniała pełnym blaskiem. Łącznie Skansen i Groty odwiedziło w tę wyjątkową noc ponad półtora tysiąca gości.
Autor Skansen Rzeki Pilica w Tomaszowie Mazowieckim