Zmiany w projekcie pomnika „Dla mnie Widzew to cały świat”

798
Autor projektu pomnika Ludwika Sobolewskiego, po konsultacjach z kibicami i przedstawicielami magistratu, postanowił wprowadzić zmiany umożliwiające szybszą realizację przedsięwzięcia.

W środę 23 sierpnia Urząd Miasta Łodzi zorganizował specjalny briefing prasowy dotyczący przyszłości wybranego do realizacji w ramach Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego 2017 projektu „Dla mnie Widzew to cały świat – budowa pomnika twórcy Wielkiego Widzewa – Ludwika Sobolewskiego”. W spotkaniu z przedstawicielami mediów udział wzięli: Grzegorz Gawlik z Biura Rzecznika Prasowego UMŁ, Agnieszka Dura – kierownik Oddziału Usług Komunalnych w Wydziale Gospodarki Komunalnej UMŁ, Tomasz Sadłecki – autor projektu oraz Marcin Olczyk – rzecznik prasowy Widzewa.

Spotkanie dotyczyło zmiany nazwy projektu, którego realizacja – z uwagi na problemy natury formalno-prawnej – została poważnie odłożona w czasie. Urząd Miasta Łodzi wystąpił bowiem do Instytutu Pamięci Narodowej z prośbą o opinię na temat możliwości budowy pomnika Ludwika Sobolewskiego, w świetle uchwalenia tzw. „ustawy dekomunizacyjnej” i jej nowelizacji.

Z uwagi na fakt, że przez dwa miesiące nie uzyskano żadnej odpowiedzi z IPN-u, powstał pomysł zmiany nazwy projektu. W myśl nowych ustaleń, tytuł przedsięwzięcia zmieniony zostanie na „Dla mnie Widzew to cały świat – budowa pomnika twórców Wielkiego Widzewa”. – Nasz klub tworzyło wiele wspaniałych osobistości, więc to hołd dla każdej z nich. Nikt nie ma przy tym wątpliwości, że specjalne miejsce wśród nich zajmuje Ludwik Sobolewski. Mamy nadzieję, że taka zmiana pozwoli jak najszybciej zrealizować projekt. Kształt pomnika nie został jeszcze ustalony. Chcemy poznać propozycje widzewiaków i łodzian – przyznał pomysłodawca inicjatywy pomnikowej Tomasz Sadłecki.

Najważniejsze jest dla nas, żeby pomnik w ogóle powstał. Został on w końcu poparty przez prawie przez prawie pięć tysięcy mieszkańców naszego miasta, w ramach głosowania z puli ogólnołódzkiej. Nie jest to więc wyraz woli jedynie kibiców czy społeczności lokalnej, a całej Łodzi. Pamiętajmy, że to dzięki Wielkiemu Widzewowi o mieście usłyszała cała Europa, a odwiedzili je kibice i dziennikarze z Turynu, Manchesteru czy innych zakątków Starego Kontynentu – wyjaśnił rzecznik prasowy Widzewa.

Podczas spotkania z mediami przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi przyznali, że w zmienionej formule realizacja projektu powinna pozostać niezagrożona. Wspólnie z autorem i pomysłodawcą urzędnicy w najbliższym czasie wybiorą najlepszy możliwy wariant realizacji przedsięwzięcia, zarówno w zakresie formalnym, jak i w odniesieniu do kształtu i charakteru pomnika, choć w tych ostatnich kwestiach ważna będzie też opinia łodzian.

Autor: www.widzew.com