Jaka wanna – akrylowa czy stalowa?

2423

Zakup wanny powinien zostać poprzedzony analizą naszych potrzeb, a także parametrów dostępnych na rynku produktów. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na to, z jakiego materiału wanna została przygotowana.
Obecnie na rynku dominują dwie opcje – wanna akrylowa oraz stalowa. Pierwsza z wymienionych cieszy się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Znajduje one zastosowanie nie tylko w domach i mieszkaniach, ale również w hotelach czy łaźniach. Nie oznacza to jednak wcale, że okaże się ona jedynym słusznym wyborem.

Coraz częściej klienci decydują się bowiem na modele stalowe, które wyróżniają się między innymi wysoką wytrzymałością mechaniczną. Żeby zdecydować, jaka z wymienionych wanien okaże się lepszym wyborem, postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się wszystkim wadom i zaletom obu rozwiązań.

Wanna stalowa – zalety

Jak już wspomnieliśmy, model ten charakteryzuje się sporą wytrzymałością mechaniczną. Do niedawna największym problemem wanien stalowych była jednak słaba jakość wykonania powłoki emalii, która okazywała się zbyt gruba, co prowadziło do zwiększonego ryzyka powstawania rozmaitych odprysków.

Obecnie powłoka ta jest dużo cieńsza, dzięki czemu zdecydowanie zwiększyła się jej elastyczność. Wszystko to sprawia, że nie musimy martwić się ewentualnymi zarysowaniami czy drobnymi ubytkami. Warto podkreślić również fakt, że nowoczesne wanny stalowe przyjmują obecnie niezwykle atrakcyjne i komfortowe kształty, które podnoszą ich walory estetyczne, ale również komfort użytkowników.

Wanna stalowa – wady

Wspomnieć należy przede wszystkim o tym, że wanny stalowa są bardzo zimne. Przed wejściem do nich warto najpierw napuścić nieco wody. Do ich wad należy również dość spory hałas, jaki generuje woda uderzająca o stalową powierzchnię wanny.

Jeżeli chcemy zakupić tego typu wannę, koniecznie upewnijmy się, czy została ona w sposób odpowiedni zabezpieczona przed korozją, a także rozwojem rozmaitych mikroorganizmów. Pamiętajmy również o tym, że wanna stalowa okaże się dużo cięższa od akrylowej – może to więc utrudnić jej montaż. Gdy jednak znajdzie się już w łazience, okaże się bardzo stabilna.

Wanna akrylowa – zalety

Modele akrylowe pod wieloma względami stanowią zdecydowane przeciwieństwo wanien stalowych. Są one przede wszystkim bardzo lekkie, dzięki czemu nie powinniśmy mieć żadnych problemów z wniesieniem ich do mieszkania lub domu.

Powierzchnia wanny akrylowej jest bardzo gładka i przyjemna w dotyku. Nie okaże się również tak zimna, jak w przypadku modeli stalowych. Jeżeli chodzi natomiast o napełnianie wanny wodą, nie generuje to zbyt dużego hałasu.

Zaletą akrylu jest również wysoka odporność na wszelkiego rodzaju mikroorganizmy, a także na zarysowania.

Wanna akrylowa – wady

Jeśli jednak dojdzie już do uszkodzenia powierzchni takiej wanny, ewentualna naprawa okaże się bardzo trudno albo wręcz niemożliwa. Warto wspomnieć także o tym, że wanna jak akrylowa jest niezwykle wrażliwa na działanie wielu środków czyszczących, zwłaszcza tych agresywnych.

Wszystko to sprawia, że podczas ich zakupu należy upewnić się, czy na pewno mogą być one wykorzystywane do akrylu. Ze względu na niską wagę, wanna akrylowa nie będzie zbyt stabilna, co wymusi na nas zakup odpowiedniego stelaża, który pozwoli nam na jej odpowiedni montaż.

Wanna akrylowa czy stalowa – co lepsze?

Skoro przeanalizowaliśmy już wszystkie zalety i wady obu rozwiązań, możemy w końcu odpowiedzieć na pytanie, jaka wanna jest warta naszego zainteresowania.

Jeżeli szukamy wanny lekkiej, która z łatwością może zostać zamontowana w narożniku, a do tego zależy nam na miłej w dotyku i ciepłej fakturze wykorzystanego materiału, powinniśmy zdecydować się na wannę akrylową.

Modele stalowe okażą się przydatne jako wanny wolnostojące. Wyróżniają się one sporo wytrzymałością mechaniczną, a do tego produkowane są w wielu atrakcyjnych i wygodnych kształtach. Najważniejsze jest jednak to, że produkty tego typu charakteryzują się odpowiednią stabilnością. Nie potrzebują żadnych stelaży ani innych pomocy, by zagwarantować odpowiedni komfort użytkowania.