Pielgrzymka Tomaszowska na Wirtualnej Mapie Pielgrzymek

667
Popularność ubiegłorocznej Wirtualnej Mapy Pielgrzymek skłoniła Fundację “Opoka” do kolejnego kroku – założenia strony e-Pielgrzymka.pl. Jest to społecznościowy serwis wszystkich wybierających się na pątniczy jasnogórski szlak. Jedną z nich jest 192. Piesza Pielgrzymka z Tomaszowa Mazowieckiego na Jasną Górę, która jako jedna z nielicznych w Polsce wędrując pieszo do Częstochowy, pieszo stamtąd powraca. Jej łączna długość to 280 km. Na Jasną Górę dotrze 13 sierpnia.

E-Pielgrzymka zawiera wakacyjny hit roku ubiegłego – Wirtualną Mapę Pielgrzymek, na której w czasie rzeczywistym można obserwować marsz danej grupy pątników. Mapa jest znakomitą informacją dla wszystkich, którzy chcą na trasie odwiedzić pielgrzymów, a także pomocą dla mediów, kierowców i wszelkich służb zaopatrujących pielgrzymki w żywność i napoje. Serwis pielgrzymkowy Opoki to także Informator Pielgrzymkowy, galerie MMS-ów oraz fotografii wykonanych przez użytkowników strony, oraz e-Lista pielgrzymów, która zapoczątkuje serwis społecznościowy e-Pielgrzymka.pl. Po powrocie z pielgrzymki, uczestnicy będą mogli wymieniać się tam swoimi wrażeniami, komentarzami i fotografiami.

W czasie wędrówki pątnicy będą mogli wysyłać MMS-y do specjalnie przygotowanej galerii powstającej w trakcie pielgrzymki. Dla Pieszej Pielgrzymki z Tomaszowa Mazowieckiego na Jasną Górę numer docelowy to: 607 882 654. Galerie fotografii cyfrowych redagowane będą przez członków społecznościowego serwisu po pielgrzymce, jako swego rodzaju podsumowanie najważniejszych wydarzeń. 

Informator Pielgrzymkowy zawiera trasy wędrówki poszczególnych grup, terminy i miejsca zapisu, historię i opis danej pielgrzymki. W tym roku we wspólnym przedsięwzięciu sieci PLUS i “Opoki” weźmie udział 31 pielgrzymek – o połowę więcej niż w ubiegłym. Grupy, które dotąd nie znalazły się w informatorze, mogą jeszcze zgłosić się, wysyłając dane na adres: pielgrzymki@opoka.org.pl.

Społecznościowy serwis pielgrzymkowy powstaje po to, by pątnicy mogli się poznać jeszcze przed pielgrzymką; jest też zachętą do wzięcia udziału w pielgrzymce – podkreśla Krzysztof Piądłowski, odpowiedzialny w “Opoce” za witrynę e-Pielgrzymki.pl. – Choć miałam nie pójść na pielgrzymkę w tym roku, zapisałam się, żeby sprawdzić, jak działa e-Lista. Chyba w ten sposób zadziałał Pan Bóg, bo skoro już się zapisałam w wirtualnie, to pójdę i w realu – napisała w mailu do “Opoki” osoba, która jako jedna z pierwszych wpisała się na e-Listę pątników. 

Z badań SMG/KRC na zlecenie firmy D-Link wynika, że z serwisów społecznościowych korzysta 31% Polaków, a ponad połowa wie o istnieniu tego typu witryn; 46% ankietowanych informacje redagowane w ramach w internetowego dziennikarstwa obywatelskiego uznaje za najciekawsze.

E-Lista Pielgrzymów działa od początku lipca, a Wirtualna Mapa Pielgrzymek zostanie aktywowana 21 lipca, wraz z wyruszeniem na szlak pierwszej uczestniczącej w projekcie pielgrzymki. W roku ubiegłym tworzony wraz z siecią PLUS serwis miał 620 tys. odsłon.