Operatorzy monitoringu ujawniają różnego rodzaju zdarzenia, m.in. przestępstwa związane z bójkami i pobiciami, kradzieżami, zakłóceniami porządku publicznego, aktami wandalizmu, a także wykroczenia związane ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych, czy naruszaniem przepisów ruchu drogowego. Reakcja operatorów niejednokrotnie przyczyniła się do uratowania czyjegoś zdrowia lub życia, oraz mienia. Niejednokrotnie do osób poszkodowanych, agresywnych, bądź nietrzeźwych, wzywana była straż miejska, policja czy pogotowie. Monitoring ma działać przede wszystkim prewencyjnie.
Nagrania monitoringu pozwalają policji i innym służbom na skuteczne działania polegające na ustalaniu sprawców i przebiegu zdarzeń, odnajdywanie osób lub pojazdów poszukiwanych i w tym celu zwracają się do operatorów z prośbą o doraźne sprawdzenie obrazu z kamer lub występują o udostępnienie już zarejestrowanego nagrania. Policjanci niejednokrotnie przekazują do Centrum Monitoringu komunikaty o osobach zaginionych, czy poszukiwanych, proszą o potwierdzenie lub zidentyfikowanie osób biorących udział w zdarzeniu, proszą o sprawdzenie nagrań czy dany pojazd przejeżdżał przez monitorowany obszar. Kilkakrotnie potwierdzono uczestnictwo wskazanych osób w przestępstwach i wykroczeniach, odczytano tablice rejestracyjne samochodów, dzięki którym odnaleziono sprawców kolizji lub kradzieży.
Jednym z przykładów skutecznej współpracy służb, było zatrzymanie złodzieja. Dzięki szybkiej reakcji, dokładnego opisu sprawcy i obserwacji jego drogi ucieczki, oraz powiadomionej policji, zatrzymano sprawcę. Dzięki monitoringowi służby pomogły również mężczyźnie, który po wyjściu z autobusu stracił przytomność i upadł. Natychmiast powiadomiono pogotowie, a do czasu przyjazdu karetki czynności życiowe mężczyzny oraz jego bezpieczeństwo, kontrolowali powiadomieni strażnicy miejscy. Monitoring przyczynił się również do wykrycia sprawców kilkukrotnej wypłaty pieniędzy na skradzioną wcześniej kartę płatniczą. Pracownicy monitoringu współpracowali również przy ustalaniu sprawcy kolizji, który uciekł z miejsca zdarzenia. Dzięki kamerom wskazali trasę, markę samochodu i jego kolor oraz tablicę rejestracyjną. Przykładem doraźnej akcji było zgłoszenie dyżurnego policji o sprawcy kolizji, który uciekł z miejsca zdarzenia.
W przypadku wykroczeń drogowych, nagrania z kamer stanowią doskonały materiał dowodowy, również w przypadku kolizji drogowych lub wypadków.
Nagrania pozwalają też na rekcję odpowiednich instytucji czy służb w związku z działaniami kryzysowymi, w przypadku powstania uszkodzeń czy strat na skutek działania np. czynników atmosferycznych.
W środę (10 stycznia) podczas konferencji prasowej prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko i Komendant Powiatowy Policji insp. Szymon Herman opowiedzieli o skuteczności monitoringu miejskiego.