Polecamy: Żona wyklęta. Historia prawdziwa – Anna Śnieżko

948

Kochała niezłomnego. Aby ocalić tę miłość, sama musiała stać się niezłomna                  

Gdy jego walka się skończyła, ona rozpoczęła swoją                                     

Historia starszego sierżanta Władysława Grudzińskiego „Pilota”, żołnierza z oddziału „Roja” nie wyszła na światło dzienne przez 70 lat. Opowieść jego ukochanej pozwala spojrzeć na losy wyklętych inaczej. Oczami młodej dziewczyny, Anastazji.

Nie mogę ślubować ci miłości oficjalnie, ale mogę to zrobić przed tym obrazem Panny Maryi oraz w obecności świadków – mówił on.

Władzę ludową zdradziłaś. Z bandytą się zadawałaś! Uparta suka. Weź ją w obroty! – krzyczeli oprawcy.

Zabiją cię, jeśli się dowiedzą. Celowo pobiją mnie tak, żebym ciebie poroniła. Lepiej nic nie mówić, może przetrwamy – szeptała swojemu nienarodzonemu dziecku w katowni UB.

To opowieść o miłości do żołnierza wyklętego, o sile wiary w najczarniejszych czasach stalinizmu. O poczuciu obowiązku wobec Ojczyzny tych, którzy nie zgadzali się na zniewolenie. To historia dwojga ludzi toczących walkę, za którą nikt im nie dziękował i której długo nikt nie docenił.

Po wielu latach milczenia Anastazja zwierzyła się żonie swojego wnuczka. Na podstawie tych wspomnień i zachowanych pamiętników „Pilota” Anna Śnieżko odtworzyła poruszającą historię miłości, poświęcenia i patriotyzmu.

1 marca będziemy obchodzić Dzień Żołnierzy Wyklętych – to doskonała okazja, by poznać tę historię.

Premiera: 28 lutego 2018 roku

Wydawca: