Święto Nauki w I Liceum, czyli VIII Festiwal Nauki

542

9 marca w I Liceum po raz kolejny gościliśmy naukowców, pracowników naukowych i nauczycieli akademickich zaproszonych na VIII Festiwal Nauki. Przyjechała do nas kadra naukowa z Politechniki Łódzkiej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Na tegorocznym festiwalu mieliśmy także przedstawiciela z Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Zaproszonych gości powitała pani dyrektor Ewa Męcina. Nasze zaproszenie przyjęli: pani Barbara Robak – Członek Zarządu Powiatu, pani Beata Stańczyk – Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu oraz dyrektorzy i nauczyciele wraz z uczniami ze szkół powiatu tomaszowskiego. Przybyły do nas delegacje  ze szkół tomaszowskich: SP nr 9, SP nr 10, SP  nr 11, ZPS nr 1, SP „Tomek” oraz ZSP z Lubochni. Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonały pani dyrektor Ewa Męcina i pani Barbara Robak.

Festiwal odbywający się w I Liceum cieszy się niezmiernie dużym zainteresowaniem i uznaniem. Każdy może tu znaleźć coś interesującego i wartościowego dla siebie.

Klasy biologiczno – chemiczne uczestniczyły w wykładach o radonie oraz mechanizmach starzenia komórkowego. Uczniowie zainteresowani naukami ścisłymi mieli do wyboru wkłady z matematyki na temat: matematyka w kryptografii oraz fizyki, dotyczącego laserów półprzewodnikowych, mogli także wziąć udział w warsztatach z optyki geotermalnej. Dla informatyków przeznaczony był wykład o sztucznej inteligencji – kierunkach jej rozwoju. Jak zwykle największym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli cieszyło się spotkanie z profesorem Markiem Barwińskim – Dziekanem Wydziału Nauk Geograficznych na UŁ. W sali gimnastycznej na wielkim ekranie można było prześledzić niezwykłą trasę podróży profesora przez Himalaje, które okazują się być także „dla każdego” i  o których, pełen poczucia humoru wykładowca, mówił z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Festiwal na pewno usatysfakcjonował klasy humanistyczne. Uczniowie mogli uczestniczyć w bardzo ciekawym historycznym wykładzie dra Sebastiana Pilarskiego z IPN – u w Łodzi o ucieczkach piłkarzy z PRL – na Zachód.  Natomiast wykład z politologii dra Pawła Stachowiaka z Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu dotyczył Polaków i Żydów w XX wieku.

Z dużym zainteresowaniem spotkał się dr Krzysztof Grzegorzewski, który ma doskonały kontakt ze słuchaczami i pobudza ich do aktywności poprzez zadawane pytania. W tym roku zaproponował temat wykładu i do dyskusji z form perswazji i manipulacji w programach telewizyjnych. Z nie mniej pozytywnym odbiorem spotkały się również warsztaty z medioznawstwa. Nie mogło zabraknąć na festiwalu prelekcji w języku angielskim oraz wykładów z dziedziny ekonomii. Tematyka wykładów i warsztatów na tegorocznym festiwalu była bardzo różnorodna, dotycząca aktualnych kwestii naukowych. Uczestnicy „naukowej uczty” są pełni uznania dla wiedzy i perfekcjonizmu zaproszonych gości – naukowców, pracowników naukowych, nauczycieli akademickich, wśród których są także absolwenci naszej szkoły.

Źródło: I LO im. J. Dąbrowskiego