Lekarze wystawiają coraz więcej e-ZLA

511

Rośnie liczba wystawianych elektronicznie zwolnień lekarskich. Elektroniczne zwolnienia lekarskie można wystawiać już od 1 stycznia 2016 r. Od tego dnia do końca lutego br. w całym kraju wpłynęło 2,26 mln e-ZLA. W województwie łódzkim do 9 marca w sumie wpłynęło ponad 151 tys. e-ZLA, z czego prawie jedna trzecia przez ostatnie trzy i pół miesiąca. Wzrost jest bardzo dynamiczny. Obecnie w tygodniu do oddziałów ZUS w województwie łódzkim wpływa średnio ok. 5 tys. e-ZLA, co stanowi 10,43 % wszystkich przekazywanych zwolnień.

Wpływ na  przyrost wystawiania zwolnień w formie elektronicznej miało:

Po pierwsze –  wprowadzenie przez ZUS 1 grudnia ubiegłego roku bezpłatnego certyfikatu ZUS, ułatwiającego lekarzom sposób podpisywania elektronicznych zaświadczeń lekarskich, z którego korzysta już prawie 16 tys. lekarzy. Do końca lutego do ZUS wpłynęło ponad 208 tys. e-ZLA wystawionych przez portal PUE ZUS i 26,7 tys. e-ZLA wystawionych za pośrednictwem aplikacji gabinetowych.

„Wprowadzenie certyfikatu ZUS ułatwiło lekarzom podpisywanie elektronicznych zwolnień lekarskich. Sam od 2016 r. wypełniam zwolnienia w formie elektronicznej i preferuję je w stosunku do wersji papierowej. Zaletami elektronicznych zwolnień są po pierwsze dane pacjenta dostępne w bazie, brak konieczności szukania przez pacjentów NIPu pracodawcy czy też możliwość podglądania w systemie zwolnień wystawianych przez innych lekarzy tej osobie.” – deklaruje dr n. med. Paweł Lewek – Kierownik NZOZ Le-Med.

Po drugie –  szkolenia i spotkania pracowników ZUS z lekarzami, którzy już od 1 lipca zwolnienia lekarskie będą mogli wystawiać tylko w formie elektronicznej. W ramach tych działań nawiązano kontakt z niemal 12 tys. placówek medycznych i uczelni medycznych i ponad 7100 szkoleń dla lekarzy i placówek medycznych.

W lutym 2018 r. w całym kraju prawie 13% wszystkich zwolnień zostało wystawionych elektronicznie. W naszym województwie niemal 10,5 %. Najwięcej zwolnień elektronicznych w stosunku do wszystkich zwolnień wystawionych zostało w woj. zachodnio-pomorskim – 22,10% a najmniej w woj. śląskim – 5,47%. Więcej niż w łódzkim wystawianych jest też elektronicznych zwolnień w województwach podlaskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko mazurskim a mniej np. w woj. podkarpackim, lubuskim czy świętokrzyskim.

Przypominamy, że od 1 lipca br. zielone zwolnienia lekarskie odchodzą do lamusa. Lekarze będą wystawiali tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie, które od razu będą widoczne u pracodawcy posiadającego profil na PUE ZUS oraz w samym ZUS-ie. Dzięki temu pacjenci nie będą musieli dostarczać zwolnień lekarskich do pracodawcy a co za tym idzie  nie będzie im groziło obniżenie wysokości zasiłku chorobowego, za nieterminowe przekazanie zwolnienia płatnikowi. Ten przepis przestanie obowiązywać. Pacjenci, którzy zatrudnieni są u płatników, którzy nie maja dostępu do PUE ZUS, otrzymają od lekarzy wydruk elektronicznego zwolnienia, by przekazać go pracodawcy.

Monika Kiełczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. łódzkiego