Z biegiem Wisły

983

19 kwietnia br. Uczniowie z kl. III Szkoły Podstawowej nr 14. odwiedzili Oddział dla Dzieci i Młodzieży by wyruszyć w podróż po Polsce

„Z biegiem Wisły”. Na początku naszej podróży przypomnieliśmy historię związaną z symbolami naszego kraju. Godło Polski, Hymn i Flaga, kiedy i przy jakich wydarzeniach używamy symboli narodowych. Celem tej wędrówki było poznanie wybranych miast Polski przez które przepływa Wisła oraz wysłuchanie legend z nim związanych. Dzieci poznały krajobraz i ciekawostki związane z górami.
Barania Góra to miejscowość z której Wisła bierze swój początek. Dzieci dowiedziały się, kto mieszkał w jamie pod Wawelem oraz kogo można spotkać na Krakowskim Rynku. Uczniowie „zwiedzali” Warszawską Starówkę. Usłyszeli Legendę o „Syrenie warszawskiej”. Dalej dopłynęliśmy do Torunia. Tam dzieci poznały najważniejsze zabytki. Doskonale wiedziały, że w Toruniu mieszkał słynny astronom Mikołaj Kopernik i w tym mieście najsmaczniejsze są pierniki. „W królestwie króla Neptuna” znajduje się ujście Wisły. Dzieci poznały zabytki Gdańska oraz jakie dary daje nam Morze Bałtyckie. Podróż odbyła się „palcem po mapie” a zabytki wymienionych miejscowości oglądały w prezentacji multimedialnej. Uczniowie bez trudu potrafili wskazać na mapie poznane miasta. Na zajęciach były czytane fragmenty książki „Jadwiga Przygoda i Franciszek Wszędobylski odkrywają Polskę” Ewy Martynkien.

Zbliżająca się „majówka” sprzyja do podróżowania i warto te piękne polskie miasta odwiedzić. Razem spędzony czas był niezwykłą lekcją patriotyzmu.

Źródło: MBP