Ambasador USA i minister obrony narodowej odwiedzili 25. Brygadę Kawalerii Powietrznej

632

Autor: Urząd Miasta Tomaszowa Mazowieckiego

W środę 5 grudnia Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej oraz Georgette`a Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce spotkali się w bazie 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Nowym Glinniku.  Było to podsumowanie kampanii „100 Lat Razem: Ludzie, Historia, Przyszłość” z udziałem prezydenta miasta Tomaszowa Mazowieckiego Marcina Witko oraz starosty tomaszowskiego Mariusza Węgrzynowskiego.

Prezydent Marcin Witko  podkreślił: Ten rok to wyjątkowy czas dla nas wszystkich. Mieszkańcy Tomaszowa również  walczyli o naszą niepodległość. O Tomaszów i Polskę. O to, byśmy dziś mogli być tu gdzie jesteśmy – wolni. Wyraził również nadzieję że nie będzie to jedyne spotkanie w tak zacnym gronie gdyż Tomaszów Mazowiecki jest miastem otwartym – mam nadzieje, że również dla Państwa stanie się źródłem pozytywnych emocji.

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał starania Polski o odzyskanie niepodległości i wskazał na ważną rolę Stanów Zjednoczonych Ameryki w tych staraniach: 100 lat temu odzyskaliśmy niepodległość, dlatego że byliśmy bardzo mocno zaangażowani w ten proces i dlatego, że potrafiliśmy nawiązać ścisłe relacje, właśnie ze Stanami Zjednoczonymi. Przywołujemy 14 punktów programu prezydenta Wilsona, zwłaszcza ten 13 punkt, który mówił o niepodległej, integralnej Polsce, integralnej w sensie złożonej z ziem, które wchodziły w skład Rzeczypospolitej przedrozbiorowej, a więc po 123 latach niewoli odzyskaliśmy niepodległość.

Minister odniósł się także do starań polskiego rządu o stałą obecność wojsk amerykańskich w naszym kraju, na wschodniej flance NATO. Szef MON wskazał również na udział Polaków w walkach niepodległościowych USA, a także w ostatnich misjach i operacjach wojskowych:

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher zapewniła o wsparciu USA na rzecz bezpieczeństwa Polski. Amerykańska ambasador zwróciła uwagę na przyszłość obu krajów:

Dalsza część naszej historii jest przed nami (…) Cieszę się, że dzisiejsze wydarzenie odbywa się w gronie naszych polskich sojuszników wojskowych, ponieważ zaangażowanie USA na rzecz bezpieczeństwa Polski oraz wobec trwałej obecności amerykańskiego wojska w Polsce jest niepodważalne. Powtórzę to jeszcze raz: zaangażowanie Stanów Zjednoczonych jest niepodważalne – powiedziała szefowa amerykańskiej placówki w Warszawie.

W spotkaniu udział wzięli żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, żołnierze amerykańscy stacjonujący w Polsce, kadeci szkół wojskowych, uczniowie tomaszowskich szkół ponadpodstawowych, samorządowcy tomaszowscy, a także dzieci z Niepublicznego Przedszkola Wyspa Szkrabów z Tomaszowa Maz., które rozpoczęły spotkanie od zaśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Hymn Stanów Zjednoczonych wykonały uczennice I Liceum Ogólnokształcącego z Tomaszowa Maz.

Wizytę ministra obrony i ambasador USA w bazie 25 BKP zakończyło wspólne krojenie tortu, wręczenie upominków najmłodszym oraz zwiedzanie wystawy sprzętu wojskowego i folkloru ziemi tomaszowskiej.

Spotkanie pod Tomaszowem Mazowieckim było ostatnim z cyklu ”100 lat-100 miast”