Instytut POLONIKA przedstawia pierwszą produkcję filmową, dzięki której dzieci mogą zapoznać się z polskim dziedzictwem kulturowym znajdującym się poza granicami kraju.
Krótkometrażowa animacja „Polo i Nika – pierwsza wyprawa” jest skierowana do dzieci rozpoczynających swoją przygodę ze szkołą, czyli dla uczniówklas 0-3. Dwoje sympatycznych bohaterów – rodzeństwo Polo i Nika – podczas wizyty u babci przypadkiem odkrywa tajemniczy kuferek, który zabiera ich w magiczną podróż tropem poloników…
Celem przygotowanej przez Instytut POLONIKA animacji jest zapoznanie najmłodszych widzów z polskim dziedzictwem kulturowym znajdującym się poza granicami kraju. Wraz z wesołymi, rezolutnymi bohaterami dzieci będą miały okazję poznać najciekawsze miejsca, zabytki i osoby związane z naszą kulturą.
Jak wskazuje sam tytuł, „Pierwsza wyprawa” jest jedynie wstępem do dalszych przygód Pola i Niki – Instytut POLONIKA planuje bowiem stworzenie animowanego serialu o perypetiach wesołego rodzeństwa. Każdy kolejny odcinek będzie poruszać inne zagadnienia i przenosić dzieci śladem polskiej kultury w nowe, niespodziewane miejsca. Równocześnie wszystkie powstałe w ramach tego cyklu filmy będą nawiązywać do podstawy programowej, dzięki czemu będą mogły posłużyć jako pomoc naukowa i urozmaicenie lekcji w szkole.
Animacja powstała jako jedno z działań Instytutu o charakterze popularyzatorskim. W ramach Programu „Popularyzacja” Instytut prowadzi projekty wydawnicze, wystawiennicze i multimedialne przybliżające miejsca, osoby i historie związane z Polakami i polskim dziedzictwem kulturowym za granicą.
Edukacja najmłodszych odbiorców kultury jest dla nas niezwykle ważna, dlatego przygotowujemy m.in. scenariusze lekcji, zeszyty z kolorowankami i rebusami oraz krótkie animacje dostosowane do programu nauczania – mówi Magdalena Gutowska, szefowa programu. – Za pomocą angażujących i atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży materiałów wprowadzamy takie pojęcia jak „polonik” do świadomości młodych Polaków.
Uroczysta premiera filmu odbyła się 20 grudnia 2018 roku w Kinie Kultura w Warszawie. W specjalnym pokazie uczestniczyli uczniowie z warszawskich szkół, których powitała dyrektor Instytutu POLONIKA Dorota Janiszewska-Jakubiak. Krótką prelekcję na temat poloników poprowadziła szefowa Programu „Popularyzacja” Magdalena Gutowska oraz współtwórca filmu – Krzysztof Czeczot. Młodzi widzowie przyjęli film z ogromnym entuzjazmem i z niecierpliwością czekają na kolejne przygody sympatycznych bohaterów. Wydarzenie było połączone z obchodami pierwszych urodzin instytutu POLONIKA.
Film w całości można obejrzeć na stronie internetowej Instytutu www.polonika.pl oraz na jego profilu na Facebooku i na kanale YouTube. Kolejne odcinki z przygodami Pola i Niki pojawią się jesienią.
Produkcja: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
Realizacja: Alicja Błaszczyńska, Zofia Dąbrowska, Natalia Krawczuk, Marta Magnuska, Marta Szymańska
Głosu użyczyli: Kuba Jóźwik, Marianna Obuchowicz, Miłogost Reczek, Elżbieta Rozen-Kijowska
Produkcja dźwięku: OSORNO. Krzysztof Czeczot
Patroni medialni: TVP ABC, Świerszczyk, Qlturka.pl, czasdzieci.pl
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA został powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 18 grudnia 2017 r. jako wyspecjalizowana państwowa instytucja kultury, której celem jest zachowanie materialnych śladów kultury polskiej za granicą oraz kształtowanie świadomości Polaków na temat ich dziedzictwa kulturowego. Projekty Instytutu Polonika prowadzone są w ramach trzech programów strategicznych: OCHRONA, BADANIA i POPULARYZACJA polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą.