Jak obniżyć podatek? Proste sposoby na płacenie niższych podatków

800

Czwarty kwartał każdego roku podatkowego to ostatni dzwonek na dopięcie wielu spraw, dzięki którym uzyskasz większy, albo też całkowity zwrot podatku. W tym roku mamy po raz pierwszy możliwość skorzystania z usługi e-PIT, która znacznie ułatwi rozliczenie. Ministerstwo finansów przygotowało gotowe zeznania podatkowe, do których podatnicy mają wgląd. Mogą je również edytować i wprowadzać zmiany, dzięki którym obniżą na przykład kwotę należnego podatku. Poniżej prezentujemy kilka najlepszych sposobów na płacenie niższych podatków.

Wykorzystaj nową kwotę wolną od podatku 

Za miniony 2018 rok obowiązuje nowa kwota wolna od podatku, jak i kwota zmniejszająca podatek. Jest ona po raz kolejny wyższa, aniżeli miało to miejsce rok wcześniej. Kwota ta maleje razem ze wzrostem wynagrodzenia w taki sposób, ażeby u osób z wysokimi zarobkami nie występowała w ogóle. Przy osiąganych zarobkach na poziomej 127.000 zł, jak i wyższych kwotach ulga będzie wynosiła 0 zł, a pomiędzy zarobkami na poziomie 85528 zł, a 127.000 zł kwota ta będzie maleć (im wyższy osiągniemy zarobek, tym niższą otrzymamy ulgę podatkową). 

Aby móc zachować odliczenie należy wykorzystać maksymalnie koszty uzyskania przychodów w taki sposób, ażeby zamiast podstawowych – stosować te podwyższone, na przykład ze względu na korzystanie z praw autorskich, dojazdy do pracy, albo też ponoszeniem innych wydatków, które związane są bezpośrednio z zarabianiem. 

Należy pamiętać, że przy umowach o dzieło i zlecenie, właściwie udokumentowane koszty uzyskania przychodu mogą w znaczący sposób obniżyć wartość faktycznie osiągniętego dochodu, znacznie przewyższając dzięki temu standardowy limit w wysokości 20% wynagrodzenia. Kwotą wolną od podatku będzie również łatwiej zachować, rozliczając się razem z małżonkiem, albo jako osoba samotnie wychowująca dziecko. 

Kontroluj zarobki osiągane przez dziecko, aby nie stracić 1112 zł do 2700 zł odliczenia od podatku

Obecnie dzieci bardzo często starają się dorobić do swojego kieszonkowego, albo samodzielnie utrzymywać się na studiach. Zdarzyć się może, że ich wynagrodzenie przekroczy w skali roku 3089 netto. Jeżeli takie wynagrodzenie otrzyma dziecko pełnoletnie uczące się, które nie ukończyło 25 roku życia, to utracimy prawo do ulgi na dziecko. Możemy stracić od 1112,04 zł (jeśli mamy jedno albo dwoje dzieci) do nawet 2700 zł na każde dziecko – w przypadku gdy rozliczamy ulgę na trójkę, albo więcej dzieci. Tym bardziej w rodzinach wielodzietnych warto jest sprawdzić, czy pełnoletnie dzieci nie zarabiają nazbyt wiele. W tym wypadku utracenie ulgi podatkowej na poziomie 2700 zł może być bardziej odczuwalne, aniżeli zrezygnowanie z pracy, jak i wynagrodzenia przez miesiąc wakacji.  

Zatrudnij we własnej firmie pełnoletnie dzieci, rodziców, albo teściów

Jeżeli masz za niskie koszty podatkowe, a przy tym nie chcesz szastać pieniędzmi i płacić obcym osobą za pracę – nic prostszego ! Wystarczy, że zawrzesz umowę z członkiem własnej rodziny, chociażby umowę o dzieło na poczet projektu logo sklepu, albo projekt wystroju wnętrza. Możesz też zlecić mu doraźne prace inwentaryzacyjne, albo porządkowe na podstawie umowy zlecenia. Pamiętaj jednak, że w kosztach nie będziesz mógł rozliczyć wartości pracy wykonywanej samodzielnie, przez małżonka, albo małoletnie dzieci, a wypadku prowadzenia działalności w formie spółki, która nie ma osobowości prawnej – również małoletnich dzieci i małżonków wspólników tejże spółki. 

Wynajmij swoje mieszkanie studentom i rozliczaj koszty uzyskania przychodu

W IV kwartale każdego roku studenci szukają mieszkania, albo pokoju na wynajem. Jeżeli zdecydujemy się na podpisanie z nimi umowy, to nie będziemy musieli płacić 8,5% podatku od wszystkiego, co otrzymamy. W pierwszym okresie warto jest rozliczyć się na zasadach ogólnych, płacąc przy tym podatek wyłącznie od tego, co faktycznie zarobimy. Jeżeli kupimy do mieszkania pościel, koce, sprzęt AGD, czy meble, warto jest brać zawsze faktury. Wydatki te bowiem obniżą przychody z najmu, tak samo jak wydatki na media w lokalu, albo koszty amortyzacji wynajętego pokoju, czy całego mieszkania (odpisy amortyzacyjne mogą wynieść do kilkuset złotych). Po początkowym okresie rozliczania kosztów uzyskania przychodów, rozważ przejście w następnym roku począwszy od stycznia na opodatkowanie ryczałtem, który już po kilku miesiącach może być bardzo opłacalny.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Pitax.pl. Dzięki PITax rozliczysz swoje podatki w prosty i wygodny sposób nie wychodząc z domu.