Znamy wyniki TBO!

694

Autor: UM

Znamy już zwycięskie projekty w ramach tegorocznej edycji Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Łącznie w ramach głosowania złożono 7.779 kart. Papierowych było 6.137, a elektronicznych 1.642. Z 26 zadań na karcie do głosowania znalazło się 21 projektów, w tym 16 infrastrukturalnych i 5 społecznych.

W kategorii projektów infrastrukturalnych pierwsze miejsce zajęło „Centrum sportowo-rekreacyjne AKTYWNA DWUNASTKA – rozbudowa zaplecza sportowego wokół boisk – I etap” z 2610 głosami. Drugie „Plac zabaw przy Przedszkolu nr 20, ul. Sikorskiego 6 A” z 1743 głosami. Oba projekty zostaną zrealizowane w całości. Trzeci projekt z najwyższą liczbą głosów, czyli  „Trasa sportowo-rekreacyjna drogą przez Borkowiznę do siedlisk przyrodniczych” (777 głosów) po ustaleniach z pomysłodawcami będzie zrealizowany za kwotę, która została do wykorzystania z przeznaczonej na tą kategorię puli (w przypadku niewyrażenia zgody przez pełnomocnika na dostosowanie zakresu rzeczowego do pozostałej kwoty, projekt ten zostanie odrzucony, a do realizacji wchodzi następny z listy).

 W kategorii zadań społecznych najwięcej głosów zdobył projekt „Młodzi ratownicy” – 2933. Kolejne były: „Szafirowy park” (1042 głosy), „SPRAWDZAMY, KTO NAS TRUJE. Badania 100 próbek popiołu z pieców” (925 głosów), „Aktywny senior i junior w Tomaszowie Mazowieckim” (918 głosów), „Tomaszowski Fundusz Małych Grantów” (369 głosów).  Ze względu na przewidzianą w tej kategorii kwotę do dyspozycji mieszkańców zrealizowane zostaną wszystkie projekty z tej kategorii – ostatni, z najmniejszą liczbą głosów, zostanie okrojony o 4 tys. zł, o ile wyrazi na to zgodę pełnomocnik (w przypadku niewyrażenia na to zgody, projekt będzie odrzucony).

– Dziękuję za wszystkie pomysły i za zaangażowanie osób, które złożyły wnioski do tegorocznej edycji TBO. To dużo pracy. Nie wszyscy mogli zwyciężyć, ale od razu mówię, że wiele z pomysłów, które nie uzyskały takiej liczby głosów by wygrać, będziemy chcieli realizować z budżetu miejskiego. Z najciekawszych projektów na pewno mieszkańcy będą mogli skorzystać. Dziękuję również wszystkim, którzy głosowali, co prawda było nas mniej niż w roku ubiegłym, ale mam nadzieję, że w przyszłym roku te statystyki się odmienią – mówi Marcin Witko, prezydent Tomaszowa.

Jak przebiegało głosowanie?

System na podstawie unikalnych numerów PESEL, zweryfikował 7.140 osób głosujących, które oddały głosy ważne. Zgodnie z podziałem na płeć zagłosowało 4.191 kobiet i 2.949 mężczyzn. Liczba osób, których karty mają status nieważny wyniosła 639.
Biorąc pod uwagę liczbę osób głosujących oraz liczbę osób uprawnionych do głosowania można wskazać, że zagłosowało ponad 12 % mieszkańców. Tomaszowianie oddali w sumie 14.305 głosów. Za głosy nieważne uznano łącznie 983, w tym 559 głosów na projekty infrastrukturalne i 424 na społeczne. W sumie ważnych głosów zarejestrowano 13.322, w tym 7.135 na projekty infrastrukturalne i 6.187 na społeczne.

 Szczegółowe wyniki i opis projektów dostępne są na www.tomaszowskibo.pl