Autor: Urząd Miasta
„Czyszczone kominy to mniejszy smog” to tytuł kampanii społecznej, zainicjowanej przez Międzywojewódzki Cech Kominiarzy i realizowanej na terenie całego kraju. Jej celem jest eliminacja niebezpieczeństw związanych ze smogiem, zaczadzeniami i pożarami, których główną przyczyną są źle eksploatowane lub zaniedbane przewody kominowe i urządzenia grzewcze. Przyłączamy się do apelu przypominającego o obowiązkowym czyszczeniu przewodów kominowych (nie rzadziej niż raz na 3 lub 6 miesięcy w zależności od rodzaju spalanego paliwa), a także o obowiązkowym rocznym przeglądzie kominiarskim.
W związku z akcją społeczną Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy pn. „Czyszczone kominy to mniejszy smog” przypominamy podstawowe zasady zgodne z przepisami i bezpiecznym użytkowaniem kominów zimą.
Obowiązkowe czyszczenie przewodów kominowych trzeba wykonać w następujących terminach:
- przewody dymowe (paleniska opalane paliwem stałym) – co najmniej raz na trzy miesiące
- przewody spalinowe (paleniska opalane paliwem płynnym i gazowym) – co najmniej raz na pół roku
- przewody wentylacyjne – co najmniej raz w roku
- przewody w zakładach zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu.
Właściciel budynku ma obowiązek przynajmniej raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli stanu technicznego przewodów kominowych osobie posiadającej odpowiednie kwalifikacje – mistrzowi kominiarskiemu, a w przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków związanych z przewodami i przyłączami kominowymi właściciel, zarządca lub użytkownik budynku są zobowiązani usunąć stwierdzone uszkodzenia lub uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia oraz środowiska.
– Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców – pisze Marcin Ziombski, prezes Krajowej Izby Kominiarzy.
Pamiętaj!
Brak systematycznego oczyszczania i kontroli stanu technicznego przewodów kominowych to główna podstawa do niewypłacenia odszkodowania z tytułu powstałej szkody.
Prawidłowo wykonany komin z certyfikowanych materiałów, regularnie kontrolowany i konserwowany, będzie bezpiecznie służył przez dziesięciolecia.