Autor: Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego
W muzealnych gablotach tomaszowskiego Muzeum możemy podziwiać książki, które swego czasu wchodziły w skład księgozbioru Rodziny Ostrowskich, a w chwili obecnej znajdują się w zbiorach biblioteki naukowej Muzeum. Skąd pewność, że należały do Rodziny Ostrowskich ? Każda z nich opatrzona jest znakiem własnościowym książki czyli ekslibrisem ( nazwa ekslibris wywodzi się z języka łacińskiego: ex libris = z książek, z księgozbioru. To znak własnościowy książki, którym posługiwał się właściciel księgozbioru do personalnego oznaczania własności woluminu), superekslibrisem ( czasem przybierał formę pieczątki odciśniętej na skórzanej stronie tytułowej tomu i stawał się superekslibrisem), pieczęciami bądź też odręcznym podpisem.
Tomasz Ostrowski swoje książki podpisywał
„T. Ostrowski Kasztelan Czerski”.
Antoni Ostrowski swój księgozbiór oznaczał w sposób dwojaki: zbiór zgromadzony w Polsce opatrzony był okrągłą pieczęcią z herbami Rawicz i Topór z wpisanym w nią tekstem „Stępel Ekonomiczny IW Antoniego Ostrowskiego”, księgozbiór zgromadzony we Francji oznaczał odręcznym podpisem „A. Ostrowski w Maderach”
Stanisław Ostrowski do oznaczenia swoich książek używał owalnej pieczęci z heraldyczną koroną hrabiowską i inicjałami „SHO” oraz ekslibrisu przedstawiającego herb Rawicz z podpisem „Stanisław h. Ostrowski”
Juliusz Ostrowski posługiwał się następującymi znakami własnościowymi książki : okrągłą pieczęcią w kształcie litery omega z herbem Rawicz i napisem” Intium Sapientiae Timor Domini”, stemplem tuszowym „Hr. Ostrowski Piękna 14” , ekslibrisem przedstawiającym herb Rawicz z dwoma i dewizą „Dei Servus Sum” z podpisem „Ex libris Comitis Ostrowski” . Autorem tego ekslibrisu jest Tadeusz Jaroszyński, autor rysunków do „Księgi herbowej rodów polskich” , superekslibrisem – pozłacanym i wytłaczanym na zewnętrznej stronie przedniej okładki – przedstawiającym herb Rawicz.
Książka w skórzanej oprawie, opatrzona superekslibrisem (bez złotego wypełnienia ) pochodzi ze zbiorów prywatnych p. Zbigniewa Milczarka.
[JG]