Zabezpieczenia antykradzieżowe – jakie wybrać?

402

Złodzieje są coraz bardziej pomysłowi. O ile w przypadku metod „na wnuczka” czy „na policjanta” jedyną możliwością jest edukacja i informowanie zwłaszcza narażonych grup o niebezpieczeństwie, o tyle w przypadku mienia posiłkować się można konkretnymi rozwiązaniami technologicznymi i systemowymi. Skutecznie zabezpieczyć można zarówno dom lub mieszkanie, samochód, jak i… środki finansowe. Zabezpieczenia antykradzieżowe są łatwo dostępne i rzeczywiście mogą udaremnić postępek włamywacza. Na które szczególnie warto zwrócić uwagę?

1. Zabezpieczenia antykradzieżowe samochodu

2. Zabezpieczenia antykradzieżowe nieruchomości

3. Jak zabezpieczyć konto bankowe?

Mało kto zdaje sobie dzisiaj sprawę jak niewiele trzeba, aby stracić majątek. Złodzieje dysponują świetnym sprzętem, a czasem i bez jego użycia są w stanie dokonać włamania. Na szczęście nie jesteśmy wobec nich bezsilni,

Zabezpieczenia antykradzieżowe samochodu

W przypadku auta zabezpieczenia antykradzieżowe mogą być mniej lub bardziej zaawansowane. Te fabrycznie montowane przez producentów są umiarkowanie skuteczne i do obejścia. Przykładowo: opcja ustalania lokalizacji pojazdu pomoże wskazać jego położenie po kradzieży, jednak – ponieważ wykorzystuje ona łączność GSM – można łatwo zagłuszyć sygnał i uniemożliwić skuteczne działanie. Z tego względu niektórzy stawiają na zabezpieczenia mechaniczne, czyli blokady kierownicy, pedałów i drążka skrzyni biegów. Zwłaszcza ten ostatni wariant jest dość skuteczny.

Na rynku dostępne są także opcje bardziej zaawansowane, jak choćby alarm. Warto zdecydować się na opcję z własnym zasilaniem, która pozwoli na sygnał nawet po odłączeniu akumulatora. Działa również opcja odcięcia masy, domykanej własnym ciałem kierowcy przy równoczesnym dotknięciu odpowiedniego miejsca i przekręcenia kluczyka. Można także odciąć dopływ paliwa. Wszystkie te rozwiązania są dość proste, ale trudne do obejścia. Niektóre to kwestia tylko kilkudziesięciu złotych.

Zabezpieczenia antykradzieżowe nieruchomości

Mieszkanie zabezpieczyć powinniśmy w jego najbardziej newralgicznych punktach. Złodzieje najczęściej decydują się na opcję wyważenia drzwi lub wybicia szyby. Chętnie wykorzystują także dodatkowe okienka piwniczne, garażowe, balkony i strychy. Im bardziej na uboczu położona nieruchomość, tym zagrożenie wzrasta i większy nacisk powinniśmy położyć na środki ochronne. Najprostszą formą są drzwi antywłamaniowe, rolety chroniące przed kradzieżą, kraty czy założone na szyby specjalne folie.

Bardzo cennym zabezpieczeniem jest alarm, jednak powinniśmy zaplanować jego umieszczenie i działanie tak, aby uruchomił się jeszcze zanim złodziej wtargnie do wnętrza. Jeśli stanie się to później, może okazać się, że intruz umknie z upatrzonym łupem. Do skutecznych mechanicznych zabezpieczeń zalicza się czujki ruchu lub wibracyjne, reagujące na próby wiercenia, cięcia, podważania. Rolety antywłamaniowe zewnętrzne oraz folie chroniące przed rozbiciem szyby to także ciekawy sposób ochrony. Wiele osób stawia jednak na kraty, twierdząc, że to dopiero one wnoszą poczucie bezpieczeństwa.

Jak zabezpieczyć konto bankowe?

Z zupełnie innymi zabezpieczeniami antykradzieżowymi mamy do czynienia w przypadku kont internetowych. Zaopatrując w odpowiedni sprzęt dom lub mieszkanie, chronimy gotówkę trzymaną w domu oraz karty płatnicze. Pieniądze zgromadzone na rachunku wymagają jednak dodatkowej ochrony. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wiarygodność strony internetowej: adres zaczynający się od „https” poprzedzony kłódką wskazującą na szyfrowanie połączenia. Po kliknięciu na kłódkę powinna wyświetlić się informacja na temat certyfikatu. Banki oferują swoim klientom także bezpieczeństwo transakcji: logowanie zabezpieczone hasłem i dodatkowym kodem z sms-a oraz ustalone maksymalne kwoty przelewów.