15 sierpnia – uroczyste obchody święta kościelnego i państwowego w Tomaszowie Mazowieckim

97

Autor: Starostwo Powiatowe

15 sierpnia przypadają dwa święta – jedno kościelne, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, inaczej Matki Boskiej Zielnej, a drugie państwowe – Święto Wojska Polskiego. 

Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich w tym dniu czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i roślinności.  15 sierpnia z całej Polski zmierzają pielgrzymki na Jasną Górę.  Matki Boskiej Zielnej to święto liturgiczne obchodzone od V wieku. Wniebowzięcie to jeden z czterech dogmatów dotyczących Maryi. Mówi on o tym, że po zakończeniu ziemskiego życia, jej ciało i dusza mocą Boga zostały wzięte do nieba.

Wojsko Polskie swoje święto obchodzi 15 sierpnia począwszy od 1992 roku. Ustanowione zostało na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, zwanej Cudem nad Wisłą, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W tym roku przypada setna rocznica Bitwy.

Święto 15 sierpnia w całej Polsce obchodzi się bardzo uroczyście. Tego dnia we wszystkich kościołach polowych odbywają się msze święte w intencji poległych. W Tomaszowie Mazowieckim w sobotę, 15 sierpnia 2020 roku, uroczystą mszę świętą odprawił w kościele pw. Najświętszej Marii Panny przy ulicy Słowackiego, ksiądz Zygmunt Nitecki. Msza miała charakter bardzo uroczysty, ze względu na udział Kompanii honorowej wystawionej przez 7. Batalion Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Po mszy delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Nieznanego żołnierza, który znajduje się na terenie kościoła oraz w  Kaplicy. Oprócz delegacji Brygady Kawalerii Powietrznej kwiaty złożyły delegacje ze Starostwa Powiatowego: Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Wacława Bąk – Przewodnicząca Rady Powiatu i Teodora Sowik – radna Rady Powiatu i Urzędu Miasta – Izabela Śliwińska – Wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego i Krzysztof Kuchta – Przewodniczący Rady Miejskiej.

W piątek, 14 sierpnia 2020 roku na terenie Jednostki Wojskowej w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się uroczystości, związane ze Świętem Wojska Polskiego. W uroczystości z ramienia władz samorządowych powiatu tomaszowskiego wzięła Elżbieta Łojszczyk – członek Zarządu Powiatu.