Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów

285

Autor: MBP

28 sierpnia przypada Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów.

Jak to często bywa, nie jest to data przypadkowa, gdyż właśnie tego dnia przypada rocznica urodzin słynnego, amerykańskiego rysownika historii obrazkowych Jacka Kirby’ego (1917-1994) twórcy znanych na całym świecie postaci z uniwersum XMen, Hulka czy Fantastycznej Czwórki. Pomysłodawcami święta są dziennikarze i blogerzy- Brian Heater i Sarah Morean.

Jak świętować? Nic prostszego! Wystarczy wziąć w ręce komiks, udać się na ławeczkę do parku, do galerii handlowej, wsiąść w autobus, pociąg czy usiąść w kawiarni przy aromatycznej kawce i zacząć czytać.

Najczęściej kojarzymy polskie kultowe komiksy dla młodszych takie jak “Tytus, Romek i Atomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, przygody Kajko i Kokosza autorstwa Janusza Christy. Czy to oznacza, że w Polsce nie powstają nowe komiksy dla dzieci? Nic bardziej mylnego. Hubert Ronek – tomaszowianin twórca komiksów, rysownik i scenarzysta, ale również publicysta jest autorem kilku znanych serii dla dzieci: ,, Sieciaki” ; ,, Ada , Junior i Pirat ” czy ,, Wojennej Odysei Antka Srebrnego 1939-1946 r.” Wystawkę tego ostatniego będzie można obejrzeć w tomaszowskiej książnicy dla dzieci i młodzieży. Ponadto zaprezentujemy wystawkę komiksów ze zbiorów bibliotecznych. Historyjki z dymkiem to nie tylko książeczki dla młodszych czytelników. Co roku jest wydawanych na świecie mnóstwo świetnych komiksów dla dorosłych. Każdy starszy miłośnik komiksu na pewno zna takie tytuły jak: “Miasto Grzechu, “Strażnicy”, “Mroczna wieża”.

Jeśli chcesz się przekonać, że opowieści z dymkiem to również wartościowa lektura i pragniesz rozpocząć swoją przygodę z komiksem, brakuje Ci jednak ciekawych tytułów, zapraszamy do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim przy pl. Kościuszki 18. w godzinach otwarcia placówki. Dla wszystkich młodych czytelników jest możliwość pobrania na miejscu lub na stronie biblioteki ilustracji autorstwa Pan Huberta Ronka, aby móc stworzyć swoją własną historyjkę.