Już ponad 500 tys. złożonych wniosków ws. świadczenia 300 plus

696

Blisko 517 tys. wniosków o świadczenie 300 plus, w ramach programu „Dobry Start”, wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od 1 lipca. Wnioski te objęły prawie 737 tys. dzieci –informuje ZUS.

Od 1 lipca tego roku można składać wnioski o świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start”. W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o to świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

Obsługą świadczeń od tego roku zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 roku. Świadczenie z programu Dobry Start przysługuje w wysokości 300 zł – raz w roku – na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24. w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu Dobry Start (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje o świadczeniu).

Na portalu PUE ZUS znajdzie się też cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).

Świadczenie z programu „Dobry Start” będzie wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

ZUS obsługuje też specjalną infolinię. Pod numerem telefonu 22 290 22 02 można uzyskać informacje w sprawie świadczenia 300 plus. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8-15.

Koszt połączenia według stawek operatorów.

W wybranych 938 placówkach Poczty Polskiej będzie można uzyskać pomoc w złożeniu drogą elektroniczną wniosku o świadczenie 300 plus w ramach programu „Dobry Start”.  Zainteresowanym pomagać będą pracownicy ZUS, którzy już rozpoczęli dyżury w urzędach  w województwie łódzkim, Warszawie, Wrocławiu i Włocławku. Wkrótce rozpoczną się także dyżury w wytypowanych placówkach kolejnych województw i innych lokalizacjach na terenie całego kraju.

Informacje na temat dyżurów ZUS w urzędach gmin, Poczty Polskiej i jednostkach KRUS, można znaleźć na stronie zus.pl, w zakładce Dobry Start. Każdy z trzech oddziałów ZUS z województwa łódzkiego informuje o tym, gdzie w najbliższym czasie znajdzie się mobilny punt ZUS, w którym będzie można założyć profil na PUE i uzyskać pomoc przy złożeniu wniosku o świadczenie 300 plusinformuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Dyżury ZUS –  I oddział w Łodzi

Dyżury ZUS II oddział w Łodzi

Dyżury ZUS – oddział w Tomaszowie Mazowieckim