Autor: Starostwo Powiatowe
W czwartek, 8 lipca 2021 roku, o godz. 15.00 w Gminnym Domu Kultury w Wiadernie zostaną wręczone granty sołeckie „Sołectwo na plus” przyznane przez Urząd Marszałkowski w Łodzi dla sołectw z powiatu tomaszowskiego.
Spotkanie W środę, 7 lipca 2021 roku, w Sali konferencyjnej Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się spotkanie z przedstawicielami Zarządu Regionalnego Gospodarki Wodnej w Warszawie, podczas którego omawiane były zagadnienia związane z Zalewem Sulejowskim.
Udział w spotkaniu wzięli: Elżbieta Łojszczyk – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Lidia Kabat – naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim, Anna Trzeciakowska – dyrektor Zarządu Regionalnego Gospodarki Wodnej w Warszawie, Tomasz Wujek – zastępca dyrektora ZRGW ds. Powodzi i Suszy i Magdalena Filipiak – dyrektor Zarządu Zlewni w Piotrkowie Trybunalskim.
„Szanowni Państwo, wszelkie działania Wód Polskich na terenie gminy Tresta czy w ramach zbiornika Sulejów, mają na celu jedną rzecz, zapewnienie Państwu bezpiecznego wypoczynku, który pozwoli Państwu nabrać sił, a jednocześnie spowoduje, że będziecie w tym miejscu odpoczywać bezpiecznie, odpowiedzialnie i zgodnie z prawem. Bardzo zależy nam na tym, żebyście Państwo jak najszybciej mogli na ten teren wrócić i z niego korzystać w ramach powszechnego korzystania z wód. Wszystko zależy od tego, jak sprawnie uda nam się przeprowadzić działania rewitalizacyjne, co z kolei zależy od tego, jak szybko z miejsca, w którym będziecie Państwo wypoczywać, zostaną usunięte nielegalne naniesienia. Jak szybko będziemy w stanie ten teren przywrócić naturze, a potem w konsekwencji Państwu, tak jak powiedziałam, w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Liczymy na to, że ta sprawa skończy się w miarę sprawnie, i jeszcze w tym sezonie będziecie mogli Państwo tam wypoczywać. Bardzo nad tym ciężko pracujemy. Współpracujemy tutaj z samorządem, współpracujemy z powiatem, współpracujemy z władzami gminy, współpracujemy z nadzorem budowlanym, współpracujemy z wszelkimi interesariuszami właśnie po to, żeby ten teren dla Państwa został przywrócony możliwie szybko bezpiecznie i żebyście mogli tam wypoczywać jeszcze w tym sezonie, a na pewno w przyszłym.
W tej chwili RZGW Warszawa prowadzi unijny projekt zintegrowany Pilica Live, którego celem jest przywrócenie możliwie dobrej środowiskowo stanu zbiornika sulejowskiego, Zalewu Sulejowskiego. Bardzo zależy nam, żeby poprzez wielokierunkowe działania doprowadzić do stanu że ta woda w Sulejowie będzie jeszcze lepszej jakości, w Zalewie Sulejowskim jeszcze lepszej jakości, a wypoczynek Państwa i funkcja turystyczna tego zalewu będzie w możliwie efektywny sposób wykorzystywana. Potencjał Zalewu Sulejowskiego jest ogromny, zaniedbania w gospodarce wodnej przez ostatnie kilkadziesiąt lat równie duże, natomiast w tej chwili pracujemy bardzo intensywnie, wykorzystując zarówno środki własne, jak i, tak jak powiedziałam, środki unijne, w celu przywrócenia i rewitalizacji zbiornika i jeszcze większych starań nad tym, żeby Państwa wypoczynek nad tym zbiornikiem był najlepszy, jak możemy to zapewnić.” – powiedziała Anna Trzeciakowska.
„Nasze spotkanie w dniu dzisiejszym poświęcone było omówieniu tematów Zalewu Sulejowskiego w miejscowości Tresta. Najistotniejsze jest w tej sytuacji, że ten teren jest terenem ogólnodostępnym, przeznaczonym dla każdej osoby, która chce przyjechać i w tym terenie wypoczywać. Natomiast ten wypoczynek powinien być niezakłócony i przede wszystkim bezpieczny. Skąd nasze działania? Nasze działanie właśnie jest odpowiedzią, tak zdecydowane, odpowiedzią na szereg zaniedbań i nieprawidłowości, które miały miejsce na tym terenie.
Jest tam jeszcze teraz, one są likwidowane, ale jeszcze są, pewne elementy, sieci, instalacje, które
zagrażają w sposób bezpośredni bezpieczeństwu, życiu i zdrowiu osób tam przebywających.
Są to instalacje elektryczne, przyłącza elektryczne, skrzynki, które były w żaden sposób niezabezpieczone, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie, również zagrożenia dla środowiska, stwarzały szamba z systemem rozsączania, szamba nieszczelne, które były lokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie tego zbiornika. Zaistniało podejrzenie, że te wody zbiornika są zanieczyszczane zarówno ze sprzętu, który cumował na nielegalnej przystani, jak i z tych systemów rozsączania. Stąd też nasz sprzęt i gotowość do działania, gdyby potwierdziło się w badaniach, że doszło do zanieczyszczenia fekaliami tego zbiornika. Dlatego nasza obecność tam jest. Dzięki dobrej współpracy ze Starostwem, udało się troszkę usprawnić ten system już, czy ten proces wydawania odpowiednich decyzji, zmobilizowanie osoby, która jest odpowiedzialna do wykonania tych wszystkich naniesień, do ich usunięcia, i tutaj bardzo duże podziękowania za tak dobrą współpracę. Dlaczego tak ważne jest to, żeby korzystanie z wód odbywało się w sposób odpowiedzialny. W chwili obecnej nie przemysł, nie oczyszczalnie ścieków, tylko gospodarka rolna i korzystanie z wód przez turystów jest głównym czynnikiem, który zagraża jakości wód naszych. Stąd też tak duża odpowiedzialność spoczywająca na osobach korzystających i osobach, które zarządzają tym terenem, żeby uświadamiać z jednej strony, z drugiej strony, żeby zorganizować to w sposób bezpieczny ten wypoczynek dla turystów i wszelkie formy korzystania z wód.” – wytłumaczył, dlaczego ważne jest bezpieczeństwo podczas wakacji nad wodą Tomasz Wujek – zastępca dyrektora ZRGW w Warszawie.
”Jestem w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim na spotkaniu na temat zbiornika sulejowskiego. Tematem tutaj głównym przede wszystkim nie jest nasza działka w Treście. Chcielibyśmy zrobić tutaj porządek. 26 maja wjechał również nasz sprzęt na teren w Treście. Został ten teren ogrodzony, żeby zatrzymać na postęp tutaj z robotami dalszymi, które były wykonywane na terenie działki w Treście, ale mam nadzieję, że to już jest ta końcówka, dlatego że były już terminy, były różne spotkania z mieszkańcami, z turystami, żeglarzami, wędkarzami, którzy po prostu muszą opuścić nasz teren, żebyśmy mieli czysty i wtedy zaczynamy od nowa działać, ale już legalnie. – powiedziała Magdalena Filipiak.