Historia irygatora dentystycznego

1363

Nić dentystyczna nie jest jedynym przedmiotem, który może Ci pomóc oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Ciekawą alternatywę dla niej stanowi irygator stomatologiczny. Ten zaawansowany sprzęt do pielęgnacji jamy ustnej działa jak samochodowa myjka ciśnieniowa – oczyszcza zęby przy pomocy wystrzeliwanego pod dużym ciśnieniem strumienia wody. Powstanie irygatora dentystycznego datuje się na rok 1962, a za jego ojców chrzestnych uważa dwóch Amerykanów – Geralda Moyera i Johna Mattingly’ego.

Close-up of a smiling woman face with braces cleaning her teeth with oral irrigator.

Nie byłoby irygatora bez nici dentystycznej. Nie byłoby nici dentystycznej bez amerykańskiego stomatologa Leviego Spear Parmly’ego. To on w 1815 roku rozpowszechnił używanie jedwabnej nitki do ściągania nalotów z miejsc trudno dostępnych. Wszystko na skutek próchnicy w obszarach stycznych zębów, z którą duży problem mieli pacjenci amerykańskiego stomatologa. Hurtowa sprzedaż nici dentystycznych rozpoczęła się jednak już po śmierci Parmly’ego – w 1882 roku. Zajęła się nią firma Codman and Shurtleft z siedzibą w Randolph w stanie Massechusetts.

Od nici dentystycznej do irygatora

Nici dentystyczne z biegiem lat poddawano kolejnym modyfikacjom. Wkrótce jedwab zastąpiono w ich produkcji nylonem, a więc materiałem bardziej odpornym na strzępienie się. Następnie nici zaczęto nasączać różnymi specyfikami – na przykład fluorem czy woskiem – co miało zapewniać im dodatkowe właściwości przeciwpróchnicze i łatwiejsze wsuwanie się w przestrzenie pomiędzy zębami.

Projekt Moyera i Mattingly’ego

Z nicią dentystyczną od zawsze był jednak pewien problem – wprawdzie można było nią usunąć naloty z miejsc trudno dostępnych, ale nie pozwalała pielęgnować dziąseł. Poza tym, nieumiejętne operowanie nitką, które było zawsze powszechne, kończyło się podrażnieniami i krwawieniem. Radę na to postanowił znaleźć amerykański stomatolog Gerald Moyer. Wpadł on na pomysł stworzenia urządzenia, które przy pomocy stałego, silnego strumienia wody mogłoby oczyszczać z resztek pokarmu zarówno przestrzenie międzyzębowe, jak i obszary przydziąsłowe.

W tym celu Moyer podjął współpracę z inżynierem Johnem Mattingly. Po wielu próbach obu panom udało się stworzyć pierwszy sprzęt do irygacji jamy ustnej, który opierał swoje działanie na silniku z wydrążonym i rozszerzonym tłokiem. Urządzenie wbrew pierwotnym koncepcjom nie wytwarzało stałego, lecz pulsujący strumień wody. Światu po raz pierwszy zostało zaprezentowane w 1962 roku na corocznej konwencji dentystycznej w Dallas. Właśnie dlatego rok 1962 uważa się za rok narodzin irygatora stomatologicznego.

Czym charakteryzuje się irygator do zębów?

Wielokrotne testy potwierdziły, że irygator do zębów jest urządzeniem wspaniale radzącym sobie z eliminowaniem nalotów, które zalegają w przestrzeniach pomiędzy zębami. Jego przewag nad nicią dentystyczną jest jednak więcej. Sprzęt ten:

  • oferuje wiele sposobów czyszczenia (do irygatora można dopasowywać różne rodzaje dysz czyszczących),
  • znakomicie stymuluje dziąsła, poprawiając ich ukrwienie oraz ogólną kondycję,
  • działa w pełni bezpiecznie,
  • jest prosty w obsłudze,
  • oczyszcza jamę ustną niezwykle szybko (pełna irygacja trwa zaledwie minutę!),
  • jest tani w eksploatacji (jego zbiornik wypełnia się wodą).

Współczesne irygatory dentystyczne składają się z dwóch części: korpusu, w którym znajduje się silnik elektryczny oraz zbiornik na wodę, a także dyszy strumieniowej. Nalewana do pojemnika woda za sprawą silnika elektrycznego z odpowiednią siłą kierowana jest w stronę końcówki czyszczącej. Z niej wydostaje się w sposób strumieniowy, trafiając dokładnie tam, gdzie zażyczy sobie użytkownik. Przegląd najlepszych irygatorów znajdziesz na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-irygatorow

Typy irygatorów stomatologicznych

Rozwój technologii sprawił, że do dyspozycji mamy nie tylko irygatory stacjonarne, które charakteryzują się dużymi gabarytami i są przeznaczone do użytku domowego, ale również irygatory bezprzewodowe. Te ostatnie urządzenia posiadają kompaktowy charakter i nie wymagają stałego podłączenia do prądu, dzięki czemu można z nich korzystać właściwie wszędzie (wystarczy tylko dostęp do bieżącej wody).

Oferowane przez producentów irygatory proponują użytkownikowi od jednego do nawet dziesięciu stopni ciśnienia pracy, zarówno małe (o pojemności około 30 ml), jak i pokaźne (o pojemności ponad 600 ml) zbiorniki na wodę, a także dysze czyszczące o rozmaitym zastosowaniu (do czyszczenia aparatów ortodontycznych, koron, mostów, czy pielęgnacji dziąseł). Wybór rodzaju irygatora stomatologicznego powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami użytkownika.