W dniach 17-18 listopada br. roku w siedzibie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP w Warszawie oraz online odbyła się XIII Ogólnopolska Konferencja Konserwatorsko-Architektoniczna „Między ortodoksją a kreacją. Dialog konserwatorsko-architektoniczny 2021”. Ceramika Paradyż już po raz trzeci objęła wydarzenie patronatem merytorycznym.
Potrzeba wzajemnego dialogu
Od pierwszej edycji konferencji w 2009 roku organizatorzy koncentrują się na wyzwaniach, które współcześnie i w przyszłości będę decydować o dalszym rozwoju rynku konserwatorsko-inwestycyjnego w naszym kraju. Ceramika Paradyż, która tworzy innowacyjne kolekcje płytek ceramicznych, dostrzega potrzebę wzajemnego dialogu i wymiany doświadczeń dotyczących projektów inwestycyjno-architektonicznych objętych ochroną konserwatorską. Doskonałym przykładem świadomego i odpowiedzialnego projektowania jest wpisująca się w te założenia kolekcja Modernizm, której elementem są kultowe gorseciki zaprojektowane przez Maję Ganszyniec – niezwykle wrażliwą projektantkę, z którą Ceramika Paradyz już wkrótce ogłosi kolejny, bardzo interesujący projekt.
Nobilitacja i ochrona zabytków
Hasło tegorocznej edycji, która odbyła się w formule hybrydowej, to „Nobilitacja poprzez rewitalizację. Architektura modernistyczna i poprzemysłowa szansą na nowe myślenie o roli centralnych dzielnic miast”. XIX i XX–wieczna architektura poprzemysłowa, która obecnie znajduje się̨ w centrach miast, daje szansę nie tylko na rewitalizację istniejących obiektów, ale także na stworzenie całych założeń odpowiadających nowym wartościom. Jest to niezwykle ciekawy i inspirujący temat do rozmowy nad kształtem inwestycji, których w Polsce będzie coraz więcej. Ich proekologiczny charakter jest jednym z najważniejszych wkładów naszej epoki i wymaga szczególnej uwagi. Podczas konferencji poruszono i pokazano wiele zagadnień, problemów i rozwiązań, z którymi przy takich projektach mierzą się inwestorzy, architekci, wykonawcy.
Jednym z tematów, poruszanych podczas konferencji, były kwestie nobilitacji i ochrony zabytków architektury modernistycznej oraz industrialnej wieku XX. Przykładem takich działań była rewaloryzacja „wyspy muzeów” w Berlinie. Starannie zrewitalizowane budynki, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, prezentują harmonijne połączenie zachowanych starych elementów ze starannie i minimalistycznie zaprojektowanym wyposażeniem wnętrz. Taki sposób zachowania śladów przeszłości powinien być celem działań konserwatorskich i był on przedmiotem szerokiej dyskusji podczas konferencji.
Organizatorami Konferencji byli Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki/ NIAiU; Stowarzyszenie Architektów Polskich/ SARP oraz Trygon Agencja autorska. Oprócz Ceramiki Paradyż patronatem merytorycznym konferencję objęli także: ARCHE, Bolix, Ceramika Paradyż, Cherka Kancelaria Prawna, Echo Investment, ERBUD, Norblin, OTB Poland, Port Praski, Zeitgeist.