Wysoki mandat dla rowerzysty na rauszu

447

Autor: st.asp. Grzegorz Stasiak KPP Tomaszów Mazowiecki

1 stycznia 2022 roku wszedł w życie nowy taryfikator mandatów karnych, który zaostrzył kary i podniósł wysokość grzywien również tych dla nietrzeźwych rowerzystów. Zgodnie z nowymi przepisami rowerzysta ,,na gazie” musi liczyć się z mandatem karnym w wysokości 2,5 tys. złotych. O surowości nowego taryfikatora przekonał się 47-letni tomaszowianin, który w nocy 20 grudnia 2022 roku wybrał się na przejażdżkę jednośladem zabranym z przed jednego z lokali gastronomicznych.

20 stycznia 2022 roku około 01:30 dyżurny tomaszowskiej Policji otrzymał zgłoszenie od operatora miejskiego monitoringu, iż ulicami Tomaszowa ma poruszać się mężczyzna, który na chwilę przed zgłoszeniem z przed lokalu gastronomicznego przy ulicy Świętego Antoniego zabrał rower. Oficer dyżurny natychmiast na miejsce interwencji skierował policyjny patrol, który już po chwili penetrując rejon centrum miasta na ulicy Długiej zauważył rowerzystę, którego ubiór odpowiadał opisowi wskazanemu przez operatora monitoringu. Policjanci podjęli interwencję i wylegitymowali mężczyznę. W trakcie interwencji z ust 47-letniego tomaszowianina wyczuli silną woń alkoholu. Badanie wykazało, że amator rowerowej jazdy miał ponad 1,3 promila alkoholu w organizmie. Został ukarany mandatem w wysokości 2,500 złotych ( wg. nowego taryfikatora). To może być jednak nie koniec jego problemów, bowiem rower nie należał do niego, a jak oświadczył policjantom wziął go bowiem uznał, że został on porzucony. Aktualnie trwają działania zmierzające do ustalenia właściciela jednośladu.  

Policjanci przypominają :

– każdy nietrzeźwy użytkownik drogi stwarza realne zagrożenie dla siebie i innych. Dotyczy to zarówno kierowców pojazdów mechanicznych, rowerzystów jak i pieszych. Rowerzysta bez względu na to czy jest trzeźwy czy po spożyciu alkoholu, w kolizji z samochodem praktycznie nie ma żadnych szans. Nie jest chroniony karoserią, pasami bezpieczeństwa czy poduszkami powietrznymi. Wypity alkohol zdecydowanie obniża refleks, uwagę kierującego, a wtedy nietrudno o utratę równowagi czy upadek.

Warto wiedzieć, że:

– wzrosła także kara za kierowanie rowerem w stanie po użyciu alkoholu (stężenie alkoholu w organizmie od 0,2 do 0,5 promila) . W takim przypadku kierujący jednośladem musi liczyć się z mandatem karnym w wysokości 1000 zł.