Wniosek o dalszą wypłatę 500 plus warto złożyć końca kwietnia

819

Rodzice, którzy chcą zachować ciągłość wypłaty świadczenia 500 plus i wypłatę za czerwiec otrzymać jeszcze w czerwcu, powinni do 30 kwietnia złożyć wniosek o dalszą wypłatę świadczenia na nowy okres.

Świadczenia wychowawcze 500 plus przyznane w ubiegłym roku na bieżący okres świadczeniowy, będą wypłacane jeszcze przez gminy do końca maja. Jeśli rodzic chce kontynuować wypłatę świadczenia od czerwca, musi złożyć elektronicznie wniosek do ZUS-u na nowy okres. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do 30 kwietnia, to ZUS wypłaci świadczenie za czerwiec br. do 30 czerwca. Dzięki temu w przelewach nie będzie przerwy.

Wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy rodzice mogą składać elektronicznie już od lutego. W województwie łódzkim takich wniosków złożono ponad 203,7 tys. na ponad 303 tys. dzieci.

Nie należy jednak zwlekać ze złożeniem wniosku. Im później zostanie złożony, tym później pieniądze trafią na rachunek bankowy. ZUS ma dwa miesiące na wypłatę świadczenia i tak, jeśli wniosek zostanie złożony do końca kwietnia, świadczenie będzie wypłacone do końca czerwca. Jeśli wniosek wpłynie do końca maja, świadczenie za czerwiec zostanie wypłacone z wyrównaniem do końca lipca. Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu, wyrównanie zostanie wypłacone do końca sierpnia. Jeśli jednak wniosek zostanie złożony dopiero w lipcu, świadczenie zostanie wypłacone do końca września, ale już bez wyrównania za czerwiec.

– Jeżeli wniosek o 500 plus zostanie złożony do końca czerwca, świadczenie będzie przyznane na cały okres świadczeniowy od czerwca br., do końca maja przyszłego roku. Złożenie wniosku po tym miesiącu będzie skutkowało przyznaniem świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące. Żeby otrzymać wypłatę świadczenia za czerwiec i kolejne miesiące, wniosek powinien być złożony najpóźniej do końca  czerwca – tłumaczy Monika Kiełczyńska, Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego. – Wyjątek stanowią tu dzieci nowonarodzone. Rodzice w takim przypadku mają 3 miesiące na złożenie wniosku o 500 plus.

Świadczenie wychowawcze przysługuje, na dziecko do dnia ukończenia przez nie 18. roku życia. Wynosi 500 zł miesięcznie, a w przypadku opieki naprzemiennej 250 zł. Wnioski o świadczenie można przesyłać do ZUS tylko drogą elektroniczną, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE), portalu Empatia lub w bankowości elektronicznej. Pomoc w założeniu profilu na PUE ZUS i złożeniu wniosku o 500 plus można otrzymać w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Monika Kiełczyńska Regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa łódzkiego