Niacyna: za co odpowiada witamina B3?

797
Vitamin B3, tablet, vitamin capsule. Two tone pink and white capsule. copy space. Vector illustration

Niacyna to inna nazwa dla witaminy B3, zwanej także witaminą PP. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, bierze udział w syntezie hormonów płciowych, a ponadto polecana jest kobietom, mającym bolesne miesiączki. Niacyna wpływa pozytywnie również na kondycję włosów i skóry, poprawiając jej ukrwienie. Dowiedz się więcej o niacynie i sprawdź, z czym wiąże się jej niedobór.

Niacyna (kwas nikotynowy): podstawowe informacje

Niacyna jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. Istnieją 2 główne formy chemiczne niacyny: kwas nikotynowy oraz nikotynamid (amid kwasu nikotynowego). Utrzymywanie prawidłowego poziomu niacyny przyczynia się do obniżenia złego cholesterolu we krwi. Poza wspieraniem układu nerwowego czy układu pokarmowego niacyna będzie sprzymierzeńcem osób dbających o kondycję włosów, paznokci, a także skóry. Witamina B3 wzmacnia skórę, a także przyczynia się do tego, że włosy i paznokcie rosną zdrowe i odporniejsze na złamania czy kruszenie się. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o niacynie, zapraszamy do przeczytania wpisu znajdującego się pod adresem https://ostrovit.com/pl/blog/niacyna-wlasciwosci-dzialanie-i-wystepowanie-witaminy-b3-1620116082.html.

Jak zapewnić odpowiednią ilość niacyny w organizmie?

By nasz organizm działał prawidłowo, niezbędne jest dostarczenie mu niezbędnych składników. Jedną z substancji istotnych dla działania wielu układów w naszym ciele, jest wspomniana niacyna. By zapewnić potrzebną ilość niacyny, konieczne jest jedzenie odpowiednich pokarmów lub dostarczanie jej w suplementach diety. Witamina PP znajduje się m.in. w mięsie takim jak kurczak, jagnięcina czy wołowina. Ponadto można ją znaleźć również w kurzych jajach oraz serach i mleku. Niacynę znajdziemy głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, natomiast w przypadku diety wegańskiej, możliwe jest dostarczenie jej organizmowi w produktach roślinnych lub skorzystanie z suplementacji niacyną.

Skutki niedoboru niacyny

Witamina PP powinna być w odpowiedniej ilości dostarczana wraz z pokarmem. Zalecane dzienne spożycie niacyny wynosi 16 mg dla mężczyzn, 14 mg dla kobiet. Jeśli dostarczymy jej zbyt mało, możliwy jest niedobór niacyny. Będzie on objawiał się np. stanami zapalnymi skóry, a także stanami zapalnymi ust czy języka. Przy niedoborze niacyny mogą na skórze wystąpić ciemnobrązowe plamy. Chorobą wywołaną niedoborem niacyny jest pelagra. W przypadku niedoboru niacyny możliwe jest również wystąpienie biegunek oraz innych zaburzeń układu pokarmowego. Poza układem pokarmowym niedobór niacyny może mieć niekorzystny wpływ również na układ nerwowy, skutkując np. wybuchami złości czy odczuwanym niepokojem. Ponadto osoby, u których występuje niedobór niacyny, mogą zmagać się z biegunką lub wymiotami. Należy zaznaczyć, że niektóre osoby mogą mieć zwiększone zapotrzebowanie na niacynę. Dotyczy to w szczególności kobiet w ciąży i karmiących piersią. Na niedobór niacyny narażone są w szczególności osoby chore, stosujące nieracjonalną dietę, przyjmujące zbyt małe ilości pokarmu o niewielkiej wartości odżywczej, nadużywające w swojej diecie cukru, a także osoby nadużywające alkoholu. Poza niedoborem należy zaznaczyć, że szkodliwy może być również nadmiar niacyny.

Jeśli zastanawiasz się, czy występuje u Ciebie niedobór niacyny, możesz poddać się badaniu, które zweryfikuje jej poziom.