Autor: Starostwo Powiatowe
24 marca to Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod Okupacją Niemiecką. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Prezydenta Andrzeja.
Wybrana na dzień obchodów data – 24 marca, jest symboliczna. Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów.
W 1995 r. Józefowi i Wiktorii nadano pośmiertnie tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 17 marca 2016 r. otwarte zostało w Markowej pierwsze w Polsce Muzeum Polaków Ratujących Żydów, które przyjęło ich imię. Trwa proces beatyfikacyjny całej rodziny.
W naszym mieście obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. W mszy udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych powiatu i miasta. Udział wzięli dyrektorzy i nauczyciele tomaszowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz uczniowie.
Po mszy uczestnicy przeszli pod obelisk poświęcony Karolinie Juszczykowskiej – tomaszowiance, która za ukrywanie dwóch Żydów została skazana na karę śmierci. Minutą ciszy uczestnicy uroczystości uczcili Karolinę Juszczykowską oraz wszystkich Żydów i Polaków zamordowanych w czasie II wojny światowej.
Program artystyczny przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Józefa Piłsudskiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 10.
Następnie delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.