Rynek outdoorowy pozwala wybrać najlepszy ekwipunek na wyprawę w góry. Wybór idealnych akcesoriów nie jest jednak prosty i zależy od wielu czynników. Warto pamiętać, że plecak górski stanowi inwestycję we własne bezpieczeństwo oraz komfort. Co należy wziąć pod uwagę, kompletując ekwipunek? Które szczegóły są najistotniejsze?
Plecak na wyprawę w góry – o tym nie możesz zapomnieć!
Plecak jest najważniejszym elementem każdego górskiego ekwipunku. Dzięki niemu można pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy w trakcie trwania wyprawy. Jego wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od poziomu zaawansowania szlaków czy długości wycieczek. Pozwala on również na szybkie dostosowanie stroju do warunków atmosferycznych. Uniwersalny model zapewni bezpieczną wędrówkę. Istotne jest jednak, aby dostosować produkt do własnych preferencji.
Czym należy się kierować podczas wyboru plecaka górskiego?
Aby wybór plecaka górskiego był ułatwiony, warto zwrócić uwagę na wyróżniki, które sprawiają, że dany produkt będzie odpowiedni na wycieczkę.
- Rozmiar plecaka. Gdy nasze wycieczki górskie trwają zazwyczaj jeden dzień, rekomendowaną pojemnością jest ok. 20-30 litrów. Taki plecak pomieści drobne przekąski, okrycie zewnętrzne czy inne niezbędne akcesoria. Jeśli w planach są nieco dłuższe wyprawy, warto zdecydować się na pojemność 40-50 l. Kilkudniowe wycieczki wymagają natomiast zabrania m.in. dodatkowych ubrań. Z tego powodu należy zdecydować się na pojemność 50-80 l. Przyjmuje się, że plecak na jednodniową wycieczkę powinien ważyć maksymalnie 1,5 kg (bez wewnętrznego ładunku).
- Najważniejszą zasadą podczas wędrówek jest prawidłowość, że im lżejszy plecak, tym bardziej komfortowa wyprawa. Nie należy kierować się zasadą „na wszelki wypadek”, wybierając cięższy produkt. Bagaż musi być wcześniej rozplanowany, nie ma potrzeby zabierania mnóstwa zbędnych elementów ubioru. Gdy jednak konieczny jest wybór największego modelu z gamy, warto zwracać uwagę na tzw. pas biodrowy. Dzięki niemu ciężar lepiej się rozkłada, a co za tym idzie, wędrówka jest przyjemniejsza.
- Elementy z siatki. To półprzezroczyste panele wykonywane w plecakach górskich, które ułatwiają noszenie butów na zmianę czy wilgotnej odzieży. Dziurki zapewniają optymalną wentylację, dzięki czemu mokre rzeczy szybciej wysychają, nie nabierając charakterystycznego zapachu.
- Komin. To element, który pozwala zwiększyć pojemność całego plecaka. Zazwyczaj wykorzystywany w większych modelach, ale można go także znaleźć w produktach o mniejszej pojemności (jednodniowych). Komin sprawia, że organizacja przestrzeni do zagospodarowania jest ułatwiona. To również powoduje, że produkt jest bardziej uniwersalny.
Najlepszy plecak na górską wyprawę powinien być wykonany z nieprzemakalnego materiału. Dzięki temu można mieć pewność, że rzeczy znajdujące się wewnątrz nie zmokną. Idąc w góry, należy być przygotowanym na różne scenariusze. Profesjonalny plecak ułatwi to zadanie, pozwalając na zabranie ze sobą wszystkich niezbędnych elementów. Plecaka nie musisz kupować! Wypożyczalnia plecaków turystycznych pozwala na czasowe korzystanie z niezbędnego górskiego ekwipunku.