Autor: Starostwo Powiatowe
W niedzielne popołudnie, 13 sierpnia 2023 roku, Lubochnia rozbrzmiewała muzyką ludową. W ramach Lubocheńskiego Tygodnia Kultury Ludowej „Wątki strojnej brążki” odbył się Przegląd Zespołów i Kapel Ludowych.
Patronat nad imprezą objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Robert Telus i Marszałek Województwa Łódzkiego – Grzegorz Schreiber. Współorganizatorami Przeglądu byli: Gmina Lubochnia, Stowarzyszenie Step by Step, Fundacja Poranek, Gminne Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Lubochni, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Projekt był współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego w ramach programu Moce nadŁódzkie.
Piotr Majchrowski – Wójt Gminy Lubochnia, powitał specjalnych gości, którzy zaszczycili imprezę swoją obecnością, wśród których byli między innymi: Antoni Macierewicz – Marszałek Senior IX kadencji Sejmu RP, Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Elżbieta Łojszczyk – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego.
„Panie Wójcie, szanowni Państwo, Tydzień Kultury Ludowej tutaj w Lubochni to jest strzał w dziesiątkę, strzał w dziesiątkę, jeżeli chodzi o kultywowanie tych wartości, które są bliskie zarówno tym wszystkim, którzy mieszkają w gminach, mieszkają w powiatach, mieszkają w województwach, po prostu mieszkają w Polsce.
To jest Tydzień Kultury Polskiej w wymiarze regionalnym, bo tak jak tutaj widzimy, są przedstawiciele nie tylko z powiatu tomaszowskiego, ale z wielu innych powiatów. I ja serdecznie gratuluję, że udało się tutaj zaprosić i przyjechali bardzo ważni dla poszczególnych środowisk, tam, gdzie Państwo żyjecie, właśnie ci wszyscy, którzy tą kulturą na co dzień się zajmują.
Drodzy Państwo, zespoły, które jak widzimy, występują, są przygotowane w sposób perfekcyjny. To jest takie profesjonalne podejście do tego wszystkiego, co chcą nam przekazać poprzez śpiew, poprzez taniec, poprzez różnego rodzaju skecze, przez uśmiech, radość, pokazując, że ta kultura polska żyje. Do tego te wyjątkowe stroje, które w jakiś sposób odznaczają dane miejsce, środowisko. To pokazuje, że Polska jest wyjątkowa, jeśli chodzi o to kultywowanie tych wszystkich wartości, jakie za sobą niesie dane środowisko i patrząc na te wszystkie działania rok do roku widzimy, że jest taka potrzeba wśród naszego społeczeństwa, jest też potrzeba, patrząc na to, ile osób przybyło na to dzisiejsze wydarzenie, żeby wzmacniać to wszystko, co wiąże się z Polską, z jej tożsamością.
Tym wszystkim, którzy występowali, serdecznie gratuluję pięknych występów. Gratuluję również wszystkim tym, którzy będą występowali, bo patrząc na to, jak wyglądacie, jestem przekonany, że ten poziom będzie na jak najwyższym poziomie. Życzę pięknej, wspaniałej zabawy w tym wyjątkowym dniu i myślę, że w kolejnych latach będzie równie bogato, jeśli chodzi o występy tak wielu różnych przedstawicieli z całego regionu. Jeszcze raz gratuluję i wszystkiego dobrego dla wszystkich Państwa.” – powiedział Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.
Poza konkursem na początku imprezy wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Mali Lubochnianie, prowadzony przez Małgorzatę Tyce.
Następnie występowały zespoły biorące udział w konkursie podzielonym na trzy kategorie: zespoły pieśni i tańca, zespoły śpiewacze i kapele ludowe. Wystąpiły 3 zespoły pieśni i tańca: Zespół Pieśni i Tańca Ciebłowianie, Zespół Folklorystyczny Smardzewianie i Zespół Ludowa Biesiada z Czarnocina. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajął Zespół Pieśni i tańca „Ciebłowianie”.
W kategorii zespoły śpiewacze rywalizowało 12 zespołów: Zespół śpiewaczy Powsinianie, Zespół z Gminnego Centrum Kultury w Lubochni, Zespół „Piliczanie”, Zespół ludowy „Nad Wolbórką” z Wolborza”, Zespół „Leszczynianki” z Leszczynka gmina Kutno, Zespół „Polesianki” z gminy Wartkowice, Zespół Ludowy „Ziemia Słupiecka” ze Słupi, Zespół „Fajne Babki” z Będkowa, „Ludowiacy od Będkowa” z Będkowa, Zespół „Moderato” z Niedyszyny. Pierwsze miejsce w tej kategorii jury przyznało Zespołowi z Gminnego Centrum Kultury w Lubochni.
Ostatnią kategorią konkursu były kapele. Udział wzięły 3 kapele: Kapela Rodziny Bińków z Opoczna, Kapela Józefa Kowalczyka z Sadkowic i Kapela Niedyszyńska. Pierwsze miejsce zajęła Kapela Rodziny Bińków z Opoczna.
Po występach zespołów konkursowych, w czasie gdy jury obradowało, na scenie wystąpiła i publiczność zabawiała gwiazda wieczoru „Wolborska Nuta”, zespół działający pod kierunkiem Jadwigi Kolasińskiej.
Obok sceny znajdowały się namioty, w których odbywały się między innymi warsztaty tkackie, warsztaty wyrobu pająków ludowych ze słomy i bibuły. Można było kupić ekologiczną herbatkę, miód, ciasteczka czy ręcznie wykonane koronki i zabawki. Były stoiska Koła Gospodyń Wiejskich Jasienianki, KGW Kochanów, Henryków.
Dopisała piękna słoneczna pogoda. Na placu przy Gminnym Centrum Kultury w Lubochni tłumy widzów obejrzały i wysłuchały występujących na scenie artystów, których nagradzały gromkimi brawami.