Na właścicielach domów spoczywa wiele obowiązków związanych choćby z właściwym odprowadzaniem ścieków. W większości przypadków rozwiązaniem jest podłączenie się do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Niestety, nie zawsze istnieje taka możliwość, a dotyczy to głównie terenów poza miastem lub na jego obrzeżach. Co należy wówczas zrobić? Na jakie alternatywne opcje można postawić, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem? Wyjaśniamy! Budując dom lub kupując nowo powstałą nieruchomość warto wziąć pod uwagę szereg czynników, w tym to, aby zapewnić właściwy sposób odprowadzenia zanieczyszczeń. Ma być przede wszystkim jak najbardziej wydajny, ale przede wszystkim spełniać narzucone przez ustawodawcą kryteria. O czym dokładnie mowa i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę?
Obowiązek odprowadzania ścieków – co warto wiedzieć?
Zgodnie z polskim prawem, każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek odprowadzenia ze swojej posesji ścieków. Zazwyczaj nieczystości pochodzące z domowej instalacji kanalizacyjnej trafiają do zbiorczej sieci gminnej. Nie wszędzie istnieje jednak możliwość podłączenia się do miejskiej kanalizacji i wówczas pozostają dwa rozwiązania, a mianowicie zaopatrzenie się w zbiornik zamknięty, a więc tradycyjne szambo albo budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Z dwóch ostatnich opcji można skorzystać jedynie wtedy, gdy na danym terenie nie jest dostępna ogólna sieć, z kolei aby zdecydować się na przydomową oczyszczalnię ścieków niezbędne jest spełnienie określonych kryteriów, w tym warunków gruntowo-wodnych.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków – jak działają?
Przydomowe oczyszczalnie są w ostatnich latach niezwykle popularne, co wynika głównie z tego, iż ten sposób odprowadzania ścieków jest nowoczesny, ekologiczny i prosty oraz tani w eksploatacji. Przydomowe oczyszczalnie ścieków w przeciwieństwie do szamba są instalacją o charakterze przepływowym, składającą się przede wszystkim z rur oraz zbiornika, który może być podzielony na komory. To w nim zachodzą najważniejsze etapy całego procesu pozbywania się nieczystości. Dochodzi do tego przy użyciu bakterii tlenowych, beztlenowych, jak i wielu innych mikroorganizmów. Oczyszczone w ten sposób ścieki, już w postaci czystej wody, mogą zostać odprowadzone do gleby, ale też wykorzystane na inne sposoby, np. do podlania roślin lub uzupełnienia oczka wodnego.
Jaką przydomową oczyszczalnię wybrać?
Kluczem do sukcesu jest zawsze wybór odpowiedniej przydomowej oczyszczalni ścieków. Wyróżniamy kilka rodzajów takiej instalacji, w tym z drenażem rozsączającym, ze złożem żwirowym lub piaskowym, roślinnym, osadem czynnym lub najbardziej innowacyjne oczyszczalnie ze złożem biologicznym. W praktyce wszystko zależy nie tylko od potrzeb czy możliwości danego inwestora, ale też m.in. wielkości działki, jakości gleby, odległości od najbliższych zabudowań czy instalacji. Bardzo ważne jest też to, ilu domowników będzie korzystać z kanalizacji, co przekłada się na konkretne parametry dotyczące minimalnej wydajności przydomowej oczyszczalni ścieków.