Autor: OPO w Spale
Otworzyliśmy zmodernizowany stadion lekkoatletyczny w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale. Teraz stadion zapewnia znakomite warunki treningowe dla przyszłych i obecnych mistrzów lekkoatletyki.
Przebudowa stadionu lekkoatletycznego w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale była projektem wspieranym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w celu zapewnienia polskim związkom i klubom sportowym doskonałych warunków do przygotowań przed zawodami.
„Dzisiaj mamy okazję oglądać obiekt na miarę XXI wieku. Zmienia się świat, dzisiejszy sport wymaga odpowiedniego zaplecza. Dzisiaj musimy dać sportowcom odpowiednie narzędzia, żeby osiągnęli największy sukces sportowy. Nie ma w Europie takiej organizacji, która dysponowałaby i zarządzała infrastrukturą na tak wysokim poziomie, jaką mamy my w Polsce” – powiedział podczas konferencji dyrektor COS Witold Roman.
Dyrektor Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale dodał: „Czym dla polskiego sportu jest stadion lekkoatletyczny w Spale? Stąpamy po ziemi, po której chodzili legendarni dziś sportowcy, którzy rozsławiali Polskę. To tutaj były bite rekordy Polski, tutaj odbywało się wiele wspaniałych wydarzeń, nie tylko związanych ze sportem„.
W celu spełnienia wyśrubowanych potrzeb treningowych zawodników Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA), zadbaliśmy, aby stadion został zaprojektowany i wykonany z wykorzystaniem nawierzchni o zróżnicowanych parametrach sprężystości. Dzięki temu zapewniamy nawierzchnię podstawową (startową), która idealnie nadaje się do przeprowadzenia zawodów, oraz nawierzchnię treningową, która umożliwia intensywne ćwiczenia sportowe i doskonały trening dla naszych sportowców.
„Za moich czasów było tu tylko kilka domków kempingowych i mała stołówka. Cieszymy się, bo ten Ośrodek COS jest takim naszym domem. Sam kiedyś spędziłem tu rekordową ilość 200 dni w rocznym okresie przygotowawczym” – wspominał prezes PZLA Henryk Olszewski.
Modernizacja stadionu lekkoatletycznego w COS OPO Spała została dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki kwotą 11 365 000 zł ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Całkowita wartość zadania inwestycyjnego to 14 120 400 zł.