Autor: Urząd Miasta
Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Tomaszowie Mazowieckim rozszerza prowadzoną działalność i uruchamia Poradnię leczenia wad postawy u dzieci i młodzieży.
W wyniku zakończenia postępowania konkursowego ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia oferta złożona przez ORDN uzyskała pozytywne rozstrzygnięcie, w efekcie, którym zostanie zawarta umowa obowiązująca od 01.11.2023 do 31.12.2024.
– Cały czas inwestujemy w ORDN, chcemy otaczać dzieci specjalna opieka, dlatego mimo iż nie jest to zadaniem własnym miasta, cały czas rozszerzamy działalność ośrodka. Dziękuje za wsparcie naszych działań senatorowi Rafalowi Ambrozikowi – mówi Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.
W ramach pracy Poradni Wad Postawy prowadzone będą konsultacje lekarskie i fizjoterapeutyczne. Opieką specjalistyczną będą otaczone dzieci i młodzież do osiemnastego roku życia z wrodzonymi lub nabytymi wadami układu mięśniowo- szkieletowego mającymi wpływ na postawę ciała pacjenta.
Pierwszym etapem takiej wizyty jest zebranie przez specjalistę dokładnego wywiadu dotyczącego problemów zdrowotnych pacjenta, a także analiza dokumentacji medycznej. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie analizy postawy ciała, indywidualnie dobranego do pacjenta badania i testów funkcjonalnych. Na podstawie ich wyników, a także wcześniej udzielonych informacji, lekarz/fizjoterapeuta szeroko omawia:
· dolegliwości pacjenta,
· indywidualnie dobraną terapię,
· zalecenia do stosowania w domu,
· zalecenia ewentualnych dodatkowych badań diagnostycznych.
Na konsultację warto zabrać ze sobą:
• dotychczas zebraną dokumentację medyczną dotyczącą problemu, ostatnio wykonane badanie obrazowe (RTG, MR),
• wygodny strój, nieograniczający ruchów (najlepiej sportowy),
• obuwie na zmianę.
W trakcie badania przedmiotowego, specjaliści wykorzystują:
– ocenę wzrokową,
– ocenę długości kończyn,
– ocenę rotacji tułowia,
– pomiar krzywizn w płaszczyźnie czołowej,
– zakres ruchomości stawów,
– ocenę dysbalansu mięśniowego, – pomiar obciążenia kończyn dolnych.