Mamy zwycięzców II etapu Olimpiady z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych

267

5 marca w Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystyczno-Hotelarskich w Łodzi, odbył się wojewódzki etap Olimpiady z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Zwyciężyli w nim uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi i to oni będą reprezentować województwo łódzkie w finale Olimpiady, który odbędzie się 18 kwietnia w Centrali ZUS w Warszawie.

Do wojewódzkiego etapu Olimpiady zakwalifikowano 23 zespoły w trzyosobowym składzie, które wyłonione zostały z 3 tys. uczniów z naszego regionu, biorących udział w pierwszym, czyli szkolnym etapie Olimpiady w listopadzie ub. roku.

Uczniowie rozwiązywali dziś test wielokrotnego wyboru z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, który zawierał 25 pytań. O zwycięstwie decydowała liczba punktów a następnie czas oddania pracy. Najlepiej z zadaniem poradzili sobie uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, w składzie: Oliwia Dobrowolska, Kornelia Chojnacka, Antoni Czarnecki. Uczniowie zdobyli 23 punkty, a rozwiązanie testu zajęło im 12 minut i 35 sekund.

Jak podkreśla Antoni Czarnecki ze zwycięskiego zespołu test był trudny  – największą trudność stanowiło zapamiętywanie takich małych szczególików, ale jednak to później wychodzi w teście. Najtrudniejsze były pytania praktyczne. Suchą teorię jakoś zapamiętujemy, ale jak dochodzi tu jakaś historia np. o panu Marku, który tyle i tyle pracował, to już troszkę trudniej jest.

Podobnie uważa koleżanka z zespołu Oliwia Dobrowolska  – jak jest stres i są bardzo szczegółowe przypadki i nie jest to sucha teoria, trzeba to wszystko przeanalizować i więcej czasu na to poświęcić, no to to było chyba najtrudniejsze. Bardzo szczegółowe rzeczy, trzeba się było bardzo skupić na tym by nie pomylić rzeczy, bo dużo informacji było bardzo podobnych, a różniły się dosłownie jednym słowem.

Przed uczniami z „Kopernika” finał Olimpiady w Warszawie. – na pewno bardzo intensywnie będziemy się przygotowywać, podzielimy się materiałem, ale każdy z nas postara się też zapamiętać wszystkie informacje – mówi Kornelia Chojnacka ze zwycięskiej ekipy.Jak podkreśla wiedza z zakresu ubezpieczeń społecznych jest ważna – na pewno przyda nam się w życiu dorosłym, gdy będziemy korzystać z tego i płacić składki na ubezpieczenia społeczne.

Dołożymy wszelkich starań, żeby w finale Olimpiady nie zawieść samych siebie i tych którzy na nas liczą. Uczniowie naprawdę pracowali bardzo intensywnie – mówi Urszula Trędak ich nauczycielka i szkolna opiekunka w czasie Olimpiady. Jak zauważa, pomysł by wystartować w Olimpiadzie poddała sama uczennica, Oliwia Dobrowolska, która dziś razem z pozostałą dwójką uczniów z „Kopra” cieszy się z odniesionego sukcesu.

II miejsce w wojewódzkim etapie Olimpiady w Łódzkiem zajęły uczennice z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim, w składzie: Wiktoria Chwalińska, Karolina Przybysz, Aleksandra Czajkowska. W ubiegłorocznej edycji, uczniowie tej szkoły, zdobyli II miejsce w finale Olimpiady w Warszawie. W tym roku uczennice zajęły drugie miejsce w etapie wojewódzkim, zdobywając 21 punktów. Ich udział w finale Olimpiady w Warszawie byłby możliwy, gdyby dziewczyny uzyskały tzw. „dziką kartę”. Zaproszenie takie mogą uzyskać 4 dodatkowe zespoły, które na etapie wojewódzkim uzyskały wysoką liczbę punktów, a nie zakwalifikowały się do etapu centralnego.

III miejsce zajęły uczennice z Zespołu Szkół Nr 1 w Wieluniu, w składzie Dorota Kiedos, Daria Wesoła i Julia Gonera, zdobywając 19 punktów.

Olimpiada z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych to jedno z najważniejszych wydarzeń dla młodych ludzi, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę z zakresu ubezpieczeń i zdobyć cenne nagrody. Ze wszystkich nagród największe znaczenie mają preferencyjne warunki przyjęcia na wybrane uczelnie. Mowa tu np. o  indeksach i dodatkowych punktach na wybraną uczelnię, czy też niższych opłatach.

Od I edycji Olimpiady do ostatniej wystartowało w niej ponad 320 tys. uczniów, a jeszcze raz tyle wzięło udział w projekcie „Lekcji z ZUS”. W ramach projektu, uczniowie podczas czterech lekcji dowiadywali się czym jest system ubezpieczeń społecznych, jakie mamy ubezpieczenia, jakie świadczenia przysługują  jeśli opłaca się składki, jak rozpoczyna się działalność gospodarczą i jak korzystać z Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Monika Kiełczyńska Regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa łódzkiego