Do 20 maja osoby prowadzące działalność gospodarczą, które w 2023 r. podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym – mają obowiązek rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli będą miały nadpłatę i nie będą miały zaległości w opłacaniu składek lub nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia społecznego, będzie przysługiwał im zwrot.
Roczne rozliczenie płatnik przekazuje w dokumencie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r. Ma na to czas maksymalnie do 20 maja. Jest to także termin na opłacenie należnych składek za kwiecień wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej. Natomiast jeżeli w wyniku rozliczenia rocznego okaże się, że składka na ubezpieczenie zdrowotne została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, a płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek lub nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia społecznego, to będzie przysługiwał mu jej zwrot.
Jak złożyć wniosek o zwrot nadpłaty
Wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R), która wynika z rocznego rozliczenia, zostanie utworzony
i udostępniony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS na drugi dzień po złożeniu dokumentu z rocznym rozliczeniem. Wniosek będzie dostępny w widoku „Dokumenty
i wiadomości”, w sekcji „Dokumenty robocze”. Należy go zweryfikować, podpisać i odesłać za pośrednictwem PUE do 3 czerwca 2024 r. ZUS przekaże nadpłatę składki na wskazany we wniosku rachunek bankowy najpóźniej do 1 sierpnia 2024 r. Jeśli płatnik nie złoży wniosku o zwrot, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku.
Uwaga!
Przedsiębiorca, który chce skorygować wysokość składki zdrowotnej za ubiegły rok, może złożyć dokumenty korygujące najpóźniej do dnia, w którym złoży wniosek o zwrot nadpłaty, a jeśli się
nie składa takiego wniosku, to do 1 lipca 2024 r.
Więcej informacji na temat rozliczenia składki zdrowotnej można znaleźć na naszej stronie internetowej www.zus.pl.
Monika Kiełczyńska Regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa łódzkiego