Kiedy można dochodzić podwyższenia alimentów na dziecko?

62

Alimenty na dziecko przyznawane są w związku z tym, że nie jest ono w stanie samodzielnie się utrzymać. Obowiązek ten ustala się sądownie lub w drodze mediacji pomiędzy rodzicami. Naturalnym zjawiskiem jest to, że zasądzona kwota z czasem może przestać spełniać zapotrzebowanie, ponieważ dziecko dorasta, a pieniądze tracą wartość z powodu inflacji. Zobacz, w jakich sytuacjach możesz starać się o podwyższenie alimentów na dziecko.

Obowiązujące regulacje prawne

Kwestia ewentualnej zmiany wysokości ustalonych alimentów została poruszona przez ustawodawcę w art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zawiera on zaledwie jedno zdanie, mówiące o tym, że zmiany orzeczenia lub umowy można żądać z powodu zmiany stosunków. W praktyce oznacza to, że należy porównać stan, w którym wyrok się uprawomocnił do stanu obecnego w obszarze przesłanek obowiązku alimentacyjnego i jego zakresu. Pomoc w tej kwestii możesz uzyskać w kancelarii Weroniki Haczykowskiej https://www.haczykowska.legal/, specjalizującej się m.in. w prawie rodzinnym. Możesz również liczyć na wsparcie w sprawach rozwodowych i dotyczących podziału majątku https://www.haczykowska.legal/adwokat-podzial-majatku-lodz.

Sytuacja finansowa zobowiązanego

Prawo nie precyzuje, co wchodzi w zakres powyższej zmiany stosunków. Przede wszystkim jednak sytuację analizuje się pod względem kilku podstawowych aspektów. O podwyższenie alimentów można wnioskować, gdy poprawiła się sytuacja majątkowa zobowiązanego. Kwota alimentów powinna być w związku z tym adekwatna do obecnych zarobków drugiej strony. Można zatem starać się o zmianę tej kwoty, gdy od momentu zasądzenia zobowiązania pozwany zmienił pracę na lepiej płatną lub awansował. W sytuacji takiej pomoc uzyskasz w łódzkiej kancelarii Weroniki Haczykowskiej https://www.haczykowska.legal/kancelaria-adwokacka-lodz.

Możliwości majątkowe uprawnionego

Przeanalizować należy też sytuację majątkową i potrzeby dziecka. Tak samo, jak podstawą do zwiększenia kwoty alimentów są większe zarobki drugiej strony, tak też są nią mniejsze zarobki rodzica opiekującego się dzieckiem na co dzień. Gorsza sytuacja majątkowa jest przesłanką, na podstawie której odpowiedzialność finansowa za małoletniego drugiego z rodziców może zostać zwiększona. Ważne są również wspomniane już rosnące wraz z wiekiem potrzeby dziecka. Odpowiednim momentem na złożenie pozwu w sprawie zwiększenia kwoty alimentów będzie np. pójście małoletniego do szkoły i konieczność zakupu podręczników, czy też choroba wiążąca się z koniecznością zakupu drogich leków. W przypadku wątpliwości co do tego, czy okoliczności są wystarczające do złożenia pozwu, warto udać się po pomoc do adwokata specjalizującego się w prawie rodzinnym.