Ogólnopolski Dzień Seniora

50

Autor: podkom. Adam Dembiński KPP

14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora. Policjanci z garnizonu łódzkiego przez cały rok w ramach spotkań profilaktycznych podejmują różnego rodzaju inicjatywy skierowane bezpośrednio do osób starszych i ich najbliższych, a dzisiaj w sposób szczególny składamy życzenia seniorom samych zdrowych i bezpiecznych dni i zachęcamy do zapoznania się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa

Policjanci cały czas monitorują zagrożenia, w których ofiarą może stać się senior. Problematyka ta na bieżąco analizowana przez funkcjonariuszy i odpowiednio opracowana, kierowana jest podczas spotkań profilaktycznych do osób starszych. Takie spotkania z udziałem mundurowych odbywają się przez cały rok na różnego rodzaju imprezach plenerowych, w domach seniora czy domach dziennego pobytu.

Jednym z takich zagrożeń, są różnego rodzaju oszustwa, w których wykorzystywana jest duża empatia i chęć niesienia pomocy przez seniora. Od wielu lat funkcjonują metody na tzw. „wnuczka” czy „policjanta”. Te formy cały czas ulegają różnym modyfikacjom, dlatego policjanci na bieżąco apelują i ostrzegają wyjaśniając jak nie stać się ofiarą oszustów.

Przede wszystkim należy zachować ostrożność w kontaktach telefonicznych. Oszust może podszywać się pod członka rodziny i prosić o pieniądze lub podawać się za policjanta, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone. Podziel się zaraz tą informacją z bliskimi. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Najpierw należy rozłączyć połączenie, a dopiero później wybrać numeru alarmowego 112.

Bezpieczny senior to taki, który pamięta o podstawowych zasadach w ruchu drogowym. Jako pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, ponieważ w trakcie zderzenia z pojazdem nic go nie chroni. To wieczór jest statystycznie najbardziej niebezpieczną porą, wtedy najczęściej dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych. Policjanci w trakcie spotkań z osobami starszymi zawsze przypominają, aby bezpiecznie poruszać się pieszo po drogach czy ulicach.  Należy pamiętać m.in. o: niewchodzeniu na jezdnię zza dużych obiektów czy pojazdów, o noszeniu odblasków, obowiązkowym wyposażeniem roweru w światła i sprawne hamulce, korzystaniu ze ścieżek rowerowych.

Osoby starsze większość czasu chociażby z uwagi na pogodę spędzają w domu, tu też ważne jest zadbanie o własne bezpieczeństwo. Zagrożeniem mogą być osoby, które próbują się dostać do domu seniora podając fałszywy cel przybycia, czy też podszywają się pod przedstawicieli różnorakich instytucji, urzędów lub firm, administracji. Po uśpieniu czujności czy wykorzystaniu nieuwagi domownika wyłudzają od niego pieniądze albo dokonują kradzieży cennych przedmiotów, dokumentów czy oszczędności. Obcych osób najlepiej do domu nie wpuszczać, lub przyjmować ją na przykład w obecności sąsiada lub członka rodziny.

Zdarzają się sytuacje, że przestępcy wykorzystują ufność seniora, a czasami także problemy z oceną wartości danej oferowanych produktów podczas różnego rodzaju ,,akcji promocyjnych” przeprowadzanych przez ,,handlowców”. Dotyczy to najczęściej sprzedaży bezpośredniej. Pamiętajmy, aby nie postępować pochopnie, upewnić się co do wartości oferowanych produktów. Upewnijmy się co jest napisane na umowie ,,małym druczkiem”. Najlepiej nie podpisywać żadnych dokumentów bez upewnienia się czego dokładnie dotyczą. W przypadku pojawienia się problemów po podpisaniu umowy skorzystaj z pomocy Powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta lub Punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej – pamiętaj, że liczy się czas i im szybciej podejmiemy działania tym lepiej dla nas. Pamiętaj, że masz 14 dni na odstąpienie od umowy bez podania przyczyny i bez ponoszenia żadnych kosztów z tego tytułu.

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora policjanci garnizonu łódzkiego życzą długich lat w dobrym zdrowiu, uśmiechu na twarzy, dużo pozytywnej energii i szczęścia w gronie najbliższych. Do zobaczenia podczas spotkań profilaktycznych.