Autor: I LO im. Jarosława Dąbrowskiego
Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z Fundacją Uniwersytetu Łódzkiego realizuje projekt pt. “Kosmos widziany z Łodzi 2”, w którym uczniowie z wybranych szkół średnich z całej Polski, będą badać promieniowanie kosmiczne docierające do Ziemi.
W badaniach tych wezmą również uczniowie 3 klasy politechnicznej naszego Liceum – Kajetan Splett oraz Mateusz Marasek. Chłopcy pod kierunkiem profesora UŁ Tadeusza Wibiga w ramach projektu „ZDOLNY UCZEŃ, ŚWIETNY STUDENT”, bo uzyskaniu wszystkich wymaganych zgód, wykorzystają detektory cząstek promieniowania kosmicznego do tomografii pobliskich Grot Nagórzyckich.
Pan profesor na spotkaniu z młodzieżą I LO zorganiowanym przez nauczyciela fizyki Dariusza Jachimowskiego w dniu 18 listopada, opowiedział o założeniach projektu, urządzeniach pomiarowych, możliwych wynikach i ewentualnych próbach ich interpretacji.
Jak wielokrotnie podkreślał, projekt ma na celu zapewnienie szkołom najprostszych, łatwych w obsłudze przyrządów naukowych, w postaci stacji do detekcji promieniowania kosmicznego, które mogą być realnym narzędziem do uprawiania fizyki na wysokim poziomie zaawansowania zarówno od strony eksperymentalnej, jak i od strony analizy danych i interpretacji uzyskanych wyników. Ideą realizowanych badań jest ambitne i dalekie wejście w fizykę współczesną i inne powiązane dyscypliny, jak elektronika, informatyka, matematyka oraz IT.
Propozycja udziału w poważnym eksperymencie naukowym brzmi niezwykle kusząco i mobilizująco.
Trzymamy kciuki za naszych uczniów, życząc im owocnej współpracy z wybitnymi naukowcami.