„Warszawa była całkiem szara, przed sklepami stały kolejki. Pamiętam nasz tandetny hotel z okropnym, ale zabawnym zespołem kabaretowym i establishment pijący wyłącznie nielegalną whisky”, mówił, po powrocie z Polski, Alan Wilder w jednym z wywiadów udzielonych zachodniej prasie.
– Od kogo z osób poznanych w Polsce Martin Gore dostał słynny znaczek z czerwoną gwiazdą?
– Kiedy muzycy Depeche Mode poszli do warszawskiego klubu nocnego, a kiedy do jednego z warszawskich mieszkań?
– Dlaczego Depeche Mode nie pojechali do Moskwy?
– Gdzie organizatorzy zaopatrywali się w lód w kostkach, by wypełnić rider wykonawcy?
– Kto stał za przyjazdem Depeche Mode do Warszawy?
– Czy płyty (cudem) wydane w PRL przez Tonpress miały coś wspólnego z koncertem zespołu?
Odpowiedzi na te i mnóstwo innych pytań znajdziecie w książce, która jest główną częścią boksu DEPECHE MODE. IRON CURTAIN – WARSAW 1985. To niezwykła podróż w czasie, która przenosi czytelników do Warszawy połowy lat osiemdziesiątych. Z reporterską, wręcz detektywistyczną precyzją opisany jest w niej pobyt zespołu w stolicy, przebieg legendarnego już koncertu, ale także wszelkie zagadnienia producenckie związane z wydarzeniem oraz tło kulturowe i społeczne tych czasów. To w dużej części opowieści ludzi, zarówno samych muzyków, osób im towarzyszących i współpracujących przy koncercie, jak również fanów przybyłych z całej Polski na to niezwykłe wydarzenie. To pasjonująca i kompletna historia, którą czyta się z wypiekami na twarzy.
Wydawnictwo zawiera wiele niepublikowanych wcześniej zdjęć i faktów, które ujrzą światło dzienne po raz pierwszy!
30 lipca 1985 roku jest datą szczególną w historii polskich fanów Depeche Mode. To wtedy czterech młodych angielskich muzyków pojawiło się w Warszawie i dało na Torwarze pamiętny koncert, jeden z najważniejszych w całej historii PRL. W wydarzeniu wzięło udział prawie dziesięć tysięcy ludzi. Dało to początek subkulturze Depeszy, która istnieje do dziś i jest wyjątkowym zjawiskiem w światowej popkulturze. Koncert i pobyt muzyków obrosły różnymi legendami i ta publikacja wiele z nich wytłumaczy lub obali. To gratka dla fanów zespołu i prawdziwy „must have”!
Za powstaniem książki DEPECHE MODE. IRON CURTAIN – WARSAW 1985 stoją:
LESZEK GNOIŃSKI – dziennikarz muzyczny, ceniony autor książek (napisał biografie Acid Drinkers, Kultu, Myslovitz i Republiki, przeprowadził wywiady-rzeki z Markiem Piekarczykiem i Izabelą Trojanowską), radiowiec (obecnie Antyradio) i filmowiec (kultowy „Beats of Freedom. Zew Wolności”).
Partneruje mu
MARCIN „MARTINI” CYWIŃSKI – długoletni fan, ekspert i badacz fenomenu zespołu Depeche Mode, a także autor poczytnego i bardzo poważanego wśród miłośników grupy bloga 101dm.pl
Słowo wstępne do publikacji napisał dziennikarz muzyczny MARCIN CICHOŃSKI.
Unikalny BOX upamiętniający pierwszy koncert Depeche Mode w Polsce zawiera:
– Książkę „Depeche Mode. Iron Curtain – Warsaw 1985” opisującą przyjazd zespołu do Polski w najdrobniejszych szczegółach. Liczne reprodukcje i niepublikowane dotąd fotografie pomagają przywołać klimat tamtych dni
– Reprint plakatu (tzw. sztrajfa) anonsującego koncert Depeche Mode na Torwarze
– Zestaw 8 kolekcjonerskich kartonikowych kart z fotografiami dokumentującymi koncert zespołu na Torwarze
– Ręcznie pieczętowany reprint biletu na koncert na Torwarze
– Ręcznie pieczętowane zaproszenie na koncert na Torwarze (reprint)
– Reprodukcja zdjęcia grupowego (muzycy, menadżerowie, organizatorzy) wykonanego po koncercie na płycie Torwaru
– Reprint notki prasowej PAGARTU informującej o przyjeździe zespołu do Polski
– Reprint strony z oficjalnego przewodnika dla zespołu, który dotyczy pobytu w Polsce
– Zestaw trzech labeli z płyt winylowych Tonpress
– Kartka z zeszytu z reprodukcją autografów, jakie muzycy złożyli w Warszawie
Całość została zapakowana w gustowne pudełko sygnowane nazwą publikacji: „Depeche Mode. Iron Curtain – Warsaw 1985”, z naniesionym indywidualnym numerem (nie ma dwóch takich samych boksów). Pudełko wraz zawartością umieszczone został dodatkowo w kartowym fasonowym pudełku ochronnym.
Wydawca: