Autor: ZSP Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki
W dniach 25 – 26 listopada 2024 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami panią Iwoną Poganowską, panem Jackiem Mrozickim oraz panem Arkadiuszem Świątkiem udali się na wycieczkę krajoznawczo – turystyczną „Szlakiem jarmarków bożonarodzeniowych: Poznań – Berlin”. Program wycieczki obejmował, oprócz wizyty na jarmarku świątecznym, również zwiedzanie tych dwóch miast.
W Poznaniu uczniowie podzieleni na grupy rywalizowali w grze miejskiej, następnie udali się do Rogalowego Muzeum Poznania, gdzie mieli możliwość przygotowania do wypieku i posmakowania rogali św. Marcina.
Na trasie naszej wycieczki znalazł się Stary Rynek, na którym podziwialiśmy renesansowy Ratusz, oglądaliśmy dwa trykające się blaszane koziołki, stanowiące element mechanizmu zegara oraz wysłuchaliśmy hejnału miasta Poznania rozlegającego się z Wieży Ratusza.
Ostatnim punktem w stolicy Wielkopolski był pręgierz – ośmioboczna kolumna, na głowicy której stoi postać kata w stroju rycerza z uniesionym mieczem symbolizującego tzw. „prawo miecza”, czyli prawo do wydawania wyroku śmierci nadane Poznaniowi w 1298 przez króla Władysława Łokietka.
Po zakupie tradycyjnych świętomarcińskich rogali udaliśmy się w kierunku poznańskiego jarmarku bożonarodzeniowego, gdzie odpoczywaliśmy i kupowaliśmy pamiątki.
Drugiego dnia naszej wycieczki wyruszyliśmy w kierunku zachodniej granicy Polski.
Po przekroczeniu Odry byliśmy już na terenie RFN. Do Berlina wjechaliśmy od strony dwóch lotnisk, pierwszego – Schönefeld oraz drugiego znacznie większego Tempelhof.
Nasz wędrówka szlakiem Berlińskich Jarmarków Bożonarodzeniowych obejmowała wizytę na 3 jarmarkach:
Alexanderplatz – tuż przy zegarze Urania (Weltzeituhr) pokazującym czas na całym świecie, a w tle najwyższy niemiecki budynek – monumentalna (368 m) Berlińska Wieża Telewizyjna (Berliner Fernsehturm) z obrotową kulą na szczycie. Berlińczycy nazywają ją, ze względu na kształt, „ szparagiem”.
Rotes Rathaus – jarmark przy Czerwonym Ratuszu z zabytkową Fontanną Neptuna naprzeciwko
Gendarmenmarkt to jeden z najpiękniejszych placów w Berlinie. Tu, wśród fascynujących kulis Berlińskiej Sali Koncertowej (Berliner Konzerthaus) oraz Katedry Niemieckiej (Deutscher Dom) znajduje się jeden z największych Jarmarków Bożonarodzeniowych w Berlinie – zabytkowy Berliner Weihnachtsmarkt. Bajecznie ustrojone ulice i wystawy sklepowe, występy zespołów muzycznych wprowadzają uczestników w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Tu można było poznać kulinarne tajemnice i nabyć niezwykłe wyroby rękodzielnicze.
Po jarmarcznych zakupach kontynuowaliśmy naszą wędrówkę najdłuższą i najpiękniejszą Aleją Berlina – Unter den Linden (Pod Lipami), która łączy Alexanderplatz z Bramą Brandenburską. Dzięki temu spacerowi zapoznaliśmy się z najważniejszymi, zabytkowymi budowlami wschodniej części stolicy Niemiec (Katedra Berlińska – Berliner Dom, Zamek Berliński – Berliner Schloss, Uniwersytet Humboldtów – Humboldt – Universität) . Za Bramą Brandenburską obejrzeliśmy jeszcze Budynek Reichstagu – niemieckiego parlamentu i skierowaliśmy ostatnie spojrzenie turysty na parkową dzielnicę – Tiergarten, gdzie w samej jej środku w 1873 r. po zwycięstwie Prus nad Danią, Austrią i Francją wzniesiono blisko 67 – metrową Kolumnę Zwycięstwa (Siegessäule) wraz z postacią Złotej Elzy (Goldene Else) – odpowiednik Nike – greckiej bogini zwycięstwa.
Na jarmarkach bożonarodzeniowych rozkoszowaliśmy się widokami kolorowych kramów, próbując charakterystyczną dla Berlina pieczoną kiełbaskę Currywurst i rozgrzewając się bezalkoholowym aromatycznym ponczem Punsch.
Wycieczka pozostanie z pewnością na długo w naszej pamięci. Zdobyte wiadomości historyczne, geograficzne oraz językowe na pewno poszerzą nasze horyzonty myślowe i pomogą w dalszej nauce, czy przekazywaniu wiedzy innym koleżankom i kolegom.
Na koniec chcielibyśmy podziękować serdecznie Dyrekcji ZSP nr 1 za umożliwienie nam tego wyjazdu, opiekunom za zmotywowanie nas do udziału w tej wycieczce i sprawowanie pieczy nad nami, a OMNITUR w Tomaszowie Mazowieckim za zorganizowanie imprezy.