„Renta wdowia” – sprawdź, czy masz uprawnienia

49

Od 1 stycznia 2025 r. będzie można ubiegać się o tzw. rentę wdowią, czyli połączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem (np. własną emeryturą). Na stronie internetowej ZUS zamieszczona została ankieta, która pomoże sprawdzić, czy wdowa lub wdowiec ma uprawnienia do połączonych świadczeń.

Bycie wdową lub wdowcem i prawo do dwóch świadczeń nie wystarczą, aby otrzymać „rentę wdowią”. Należy łącznie spełnić określone warunki. Na stronie www.zus.pl zamieszczono ankietę z pytaniami. Odpowiadając na nie można samemu ustalić, czy przysługuje nam prawo do zbiegu świadczeń.

Pierwsze pytanie brzmi „Czy masz prawo do co najmniej dwóch świadczeń, z czego jedno jest rentą rodzinną, lub czy masz złożony wniosek lub wnioski i czekasz na decyzję o takich świadczeniach?”. Jeśli odpowiemy na to pytanie przecząco, nie przejdziemy do dalszej części ankiety, ponieważ aby uzyskać prawo do renty wdowiej, należy mieć prawo do dwóch świadczeń, w tym jedno z nich musi być rentą rodzinna po zmarłym małżonku – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka ZUS województwa łódzkiego.

Następnie należy uzupełnić dane dotyczące płci, wpisać swoją datę urodzenia i datę śmierci małżonka, po którym przysługuje renta rodzinna.

Kolejne pytania dotyczą kwestii pozostawania we wspólności małżeńskiej oraz prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego aż do dnia śmierci współmałżonka, a także zawarcia nowego związku małżeńskiego po śmierci współmałżonka, po którym przysługuje renta rodzinna. Udzielone odpowiedzi będą miały kluczowe znaczenie dla decyzji ZUS-u w sprawie wypłaty świadczenia w zbiegu.

Nawet jeśli wszystkie wcześniejsze warunki zostaną spełnione, ostatnie zapytanie jest decydujące dla możliwości uzyskania wypłaty tzw. renty wdowiej. Całkowita kwota wszystkich świadczeń nie może przekraczać trzykrotności minimalnej emerytury, która obecnie wynosi 5 342,88 zł brutto. W przypadku, gdy wszystkie świadczenia lub jedno z nich przekracza tę kwotę, prawo do połączonych świadczeń z rentą rodzinną nie przysługuje.

Monika Kiełczyńska
Regionalna rzeczniczka prasowa ZUS
województwa łódzkiego