Już wkrótce malarstwo Romana Kochanowskiego zagości w tomaszowskim Muzeum.
Roman Kochanowski (1857 – 1945), jeden z najwybitniejszych polskich pejzażystów. Ukończył krakowską Szkołę Sztuk Pięknych. Był uczniem Władysława Łuszczkiewicza i Henryka Grabińskiego.
Mając 18 lat opuścił kraj i wyjechał do Wiednia, gdzie malował wczesne pejzaże. Jednym z bardziej znanych obrazów z tego okresu jest Pejzaż z chatą z 1879 roku. Liczne pejzaże i portrety powstałe w okresie wiedeńskim świadczą o dużych umiejętnościach warsztatowych artysty które zdobył w tamtejszej Akademii. Z takim bagażem doświadczeń w roku 1881 R. Kochanowski wyjechał do Monachium. Należał do polskiej grupy monachijskiej.
Częste odwiedziny ojca i siostry w Krakowie sprawiły iż okres pobytu Kochanowskiego w Polsce owocował, w liczne studia rysunkowe, szkice akwarelowe, olejne które służyły potem jako materiał pomocniczy, przy tworzeniu licznych pejzaży w pracowni.
Sala wystaw czasowych w tomaszowskim Muzeum wypełniona będzie około 70 obrazami, szkicami
i rysunkami. Pochodzą one ze zbiorów Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze – Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu oraz ze zbiorów prywatnych.
Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie wykład Katarzyny Posiadały – która jest autorką scenariusza i kuratorem wystawy „Malarstwo Romana Kochanowskiego (1857 – 1945)”.
Poniżej prezentujemy zdjęcie obrazu autorstwa R. Kochanowskiego, które zamieszczone zostało na zaproszeniu. Jest to przedsmak tego co będzie można zobaczyć już wkrótce w Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim.
Zapraszamy na wernisaż i wykład już 13 lipca 2018 roku o godz. 18.00 do Muzeum, ul. POW 11/15
Grażyna Srebrzyńska