Już 12 sierpnia br. w Skansenie Rzeki Pilicy (filii MCK) w godz. 12-18 odbędzie się Piknik Militarny. Jego najważniejszym punktem będzie inscenizacja historyczna pn. „Atak czerwonoarmistów na strażnicę KOP – 17 WRZESIEŃ 1939 r.” ale innych, bardzo ciekawych atrakcji, również nie zabraknie.
Korpus Ochrony Pogranicza (KOP) to specjalna formacja wojskowa, której udało się m.in. powstrzymać setki napadów, rozbojów, morderstw i innych bandyckich aktów dywersji organizowanych czy inspirowanych przez Związek Radziecki na wschodniej granicy II RP. Korpus zapisał piękną kartę także w pamiętnym Wrześniu 1939 roku. Większość oddziałów brała udział w walkach przeciwko Niemcom (Węgierska Górka, Wizna, Kock) a część broniła się przed Sowietami (obrona strażnic czy bitwa pod Szackiem). Wielu żołnierzy KOP-u dostało się do niewoli rosyjskiej (zamordowani na wiosnę 1940 roku) a jeszcze więcej służyło w Armii Krajowej.
W Skansenie odtworzony zostanie epizod nawiązujący do jednego z wielu przykładów obrony strażnicy KOP przez jej załogę, po zdradzieckim ataku ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. W roli strażnicy wystąpi budynek tzw. brogu a jako żołnierze KOP zaprezentują się rekonstruktorzy z SRH „Batalion Tomaszów” – sekcja polska, wspomagani przez kolegów ze Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej „Wieluń”. Natomiast czerwonoarmistów zagrają rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Sałdaty”. Nie zabraknie również rekonstruktorów z sekcji niemieckiej SRH „Batalion Tomaszów”.
Wszystkie powyższe grupy zorganizują również swoje „obozowiska” w których będzie można zapoznać się z uzbrojeniem i wyposażeniem żołnierzy trzech walczących armii we Wrześniu 1939 roku. Oczywiście będzie możliwość zrobienia okolicznościowego zdjęcia z elementami uzbrojenia i wyposażenia żołnierskiego oraz uzyskania rzetelnych informacji o historii tamtych wydarzeń.
Imprezie towarzyszyć będzie wystawa o Korpusie Ochrony Pogranicza udostępniona przez Fundację Kresy – Syberia z Warszawy. Wystawa przybliża historię KOP od jego powstania w roku 1924 do kampanii wrześniowej 1939, prezentując blisko 170 zdjęć archiwalnych, niejednokrotnie unikatowych, pochodzących z rozproszonych archiwów prywatnych i udostępnianych publicznie po raz pierwszy.
Już po raz kolejny w Skansenie zaprezentuje się Stowarzyszenie Posiadaczy Pojazdów Zabytkowych „WETERAN” ze swoimi unikatowymi motocyklami. Metryka niejednego z nich sięga czasów II wojny światowej.
Dla wielbicieli żołnierskiej kuchni będą przysmaki przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich, wśród których nie zabraknie grochówki i chleba ze smalcem, ale amatorzy lżejszych potraw (typu pierożki) czy słodkości też znajdą coś dla siebie.
Niezwykłą atrakcją będzie również możliwość dokładnego zapoznania się z „Lufcikiem”. Ten jedyny na świecie opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe zostanie w tym dniu udostępniony gościom imprezy.
Również pokazy jazdy historycznego czołgu T-34/85 będą niecodziennym widowiskiem. Przypomnijmy, że przybył on do Skansenu jako depozyt z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Został tutaj poddany pieczołowitej renowacji w wyniku której został uruchomiony. Ten 30-tonowy kolos zaprezentuje w trakcie Pikniku swoje możliwości jeżdżąc po skansenowym „poligonie”.
Na Pikniku Militarnym po raz pierwszy zaprezentuje się Liceum Kadetów Rzeczpospolitej Polskiej w Lipinach. Oprócz pokazu elementów nowoczesnego wyposażenia wojskowego w postaci m.in. umundurowania i hełmów, które będzie można przymierzyć, ta elitarna szkoła przygotuje również „strzelnicę”! Chętni będą mogli strzelać kulkami do tarcz z doskonałych replik różnego rodzaju broni.
Oczywiście dostępne będą również wszystkie pozostałe wystawy stałe i czasowe.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!