Geotermia w Tomaszowie Mazowieckim. Pierwszy przetarg rozstrzygnięty

1130

Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko podpisał umowę na sprawowanie nadzoru i dozoru geologicznego podczas wykonywania próbnego odwiertu geotermalnego w naszym mieście. Najkorzystniejszą ofertę na realizację tego zadania złożyło konsorcjum firm – HPC Polgeol SA (lider) i Pro-Invest Solutions Sp. Zo.o. (partner).

Miasto pozyskało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej blisko 16,6 mln zł brutto na wykonanie próbnego odwiertu geotermalnego na tomaszowskich Błoniach, w pobliżu Areny Lodowej.

Magistrat rozstrzygnął już pierwszy przetarg. Dotyczy on sprawowania nadzoru i dozoru geologicznego podczas wykonywania prac i robót wraz z wykonaniem badań laboratoryjnych i opracowaniem właściwych dokumentacji w ramach przedsięwzięcia. Do Urzędu Miasta wpłynęła jedna oferta na realizację tego zadania. Złożyło ją konsorcjum firm – HPC Polgeol SA (lider) i Pro-Invest Solutions Sp. Zo.o. (partner). W czwartek (6 września) prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko podpisał umowę z pełnomocnikiem wykonawcy Bogdanem Nogą. Wartość kontraktu to 731 850 zł.

Po wykonaniu próbnego, około dwukilometrowego odwiertu, konsorcjum HPC Polgeol SA i Pro-Invest Solutions Sp. Zo.o. opracuje projekt hydrologiczny. Będzie on podstawą do określenia możliwości geotermalnych, w szczególności wydajności źródła, temperatury, składu chemicznego i mineralizacji wody.

Projekt geotermalny otwiera dla naszego miasta zupełnie nowe możliwości, zarówno gospodarcze, jak i turystyczno-rekreacyjne. Cieszę się, że pozyskaliśmy 100% dofinansowania na realizację tej inwestycji – przyznaje prezydent Marcin Witko. – Lokalizacja odwiertu nie jest przypadkowa. Wpisuje się ona w koncepcję rewitalizacji całej przestrzeni tomaszowskich Błoni. W tej części miasta powstała już Arena Lodowa, a w tym roku rozpocznie się modernizacja Przystani Miejskiej. Niebawem zaprezentujemy kolejne projekty związane z tym miejscem – zapowiada.

Co geotermia oznacza dla mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego? Uzyskane ciepło będzie mogło być wykorzystywane w miejskiej sieci ciepłowniczej do której podłączone są zarówno obiekty użyteczności publicznej jaki i budynki mieszkalne. Wykorzystanie geotermii znacząco wpłynie też na poprawę jakości powietrza w Tomaszowie Mazowieckim. Być może woda zostanie również przeznaczana do celów rekreacyjnych i zdrowotnych.

W tym tygodniu miasto ogłosi przetarg na wykonanie próbnego odwiertu. Prace powinny rozpocząć się jeszcze w 2018 roku. Będzie to odwiert badawczy, dlatego Tomaszów Mazowiecki ma szansę na kolejne dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: Urząd Miasta Tomaszowa Mazowieckiego