Autor: UM
Zakład Gospodarki Wodno – Kanalizacyjnej zakupił nowy, specjalistyczny pojazd do dynamicznego czyszczenia kanalizacji z systemem odzysku wody. Inwestycja była możliwa dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
Na czym polega system odzysku wody? W procesie czyszczenia rurociągów duża ilość wody jest wtłaczana pod dużym ciśnieniem do kanalizacji, następnie ścieki wraz z zanieczyszczeniami są wysysane pod ciśnieniem do zbiornika urządzenia. W zbiorniku, dzięki zastosowaniu kilkustopniowego systemu oczyszczania, zanieczyszczenia są odseparowywane, a odzyskana woda ponownie wykorzystana do dalszej pracy przy czyszczeniu i płukaniu sieci kanalizacyjnej. To nowoczesne rozwiązanie minimalizuje koszty przemieszczania się pojazdu (w tym np. zużycia paliwa) czy tez koszty związane ze zużyciem wody oraz ogranicza emisje spalin i hałasu.
– System odzysku wody prowadzi również m.in. do oszczędności zasobów wody pitnej. Zmniejsza zagrożenie dla środowiska, przeciwdziała również przedostawaniu się zanieczyszczeń do Zalewu Sulejowskiego i reguluje stosunki wodne w glebie poprzez oczyszczanie i eliminowanie zanieczyszczeń z sieci. Inwestujemy cały czas w nowoczesne i ekologiczne rozwiązania – mówi prezydent Tomaszowa Marcin Witko.
Inwestycja była możliwa dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z projektu pn. „Innowacyjne technologie w uporządkowaniu gospodarki wodno – ściekowej w Tomaszowie Mazowieckim” z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Operacyjnej Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 Działanie 2.3 „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach” oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Zgodnie z umową kwota dofinansowania to 8 552 984,39 zł.
05.12.2018 r. podpisano umowę z firmą KanRo Ltd Sp. z o.o. na zakup pojazdu. Koszt to 2 446 470,00 zł brutto. Wykonawca miał czas na dostarczenie samochodu do 5 października, sprzęt trafił jednak do spółki już w sierpniu.
– Samochód dodatkowo będzie także wykorzystywany do czyszczenia przepompowni i tłoczni ścieków zlokalizowanych na terenie aglomeracji Tomaszowa Mazowieckiego. Pozwoli na czyszczenie, mycie i udrażniania kanałów o średnicy od 50 mm do 1800 mm. Przystosowany jest także do pracy w okresie zimowym, do temperatury ujemnej co najmniej – 10 °C – mówi Maria Chilińska prezes Zakładu Gospodarki Wodno – Kanalizacyjnej.