Autor: Starostwo Powiatowe
We wtorek i środę, 17 i 18 marca 2020 roku, w sali konferencyjnej w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim, obradowali przedstawiciele władz samorządowych wraz z przedstawicielami służb powiatowych. W obecnej sytuacji, kiedy nadal istnieje zagrożenie epidemiczne, konieczne jest, by władze samorządowe spotykały się w sprawie zadań związanych koronawirusem. Wiele spraw związanych z działaniami, które mają na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa są omawiane w czasie tych spotkań.
W posiedzeniach Zespołu Zarządzania Kryzysowego udział wzięli: Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Elżbieta Łojszczyk, Marek Kubiak i Michał Czechowicz – członkowie Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Jerzy Kowalczyk – Sekretarz Powiatu Tomaszowskiego, Tomasz Wojtaszek – kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim, Tomasz Jurek – Wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Iwona Sarwa – dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim, Krzysztof Iskierka – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Mazowieckim, insp. Szymon Herman – Komendant Powiatowy Policji w Tomaszowie Mazowieckim z pracownikami Komendy, dr n. med. Robert Szlachciński z Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, Sp. Z o.o., Konrad Borowski – naczelny pielęgniarz z TCZ-u.
Przedstawiciele poszczególnych służb przekazali informacje, dotyczące spraw, z którymi stykają się w ramach swoich służb.
W spotkaniach udział wzięli także wójtowie gmin powiatu tomaszowskiego: Franciszek Szmigiel – Wójt Gminy Tomaszów Mazowiecki, Marek Kaźmierczyk – Wójt Gminy Rzeczyca, Marian Holak – Wójt Gminy Budziszewice, Andrzej Bednarek – Wójt Gminy Czerniewice, Maria Jolanta Ochota i Paulina Lambert z gminy Lubochnia, Bogdan Kaczmarek – Wójt Gminy Żelechlinek, Bogdan Kącki – Wójt Gminy Inowłódz, Dariusz Misztal – Wójt Gminy Będków, Artur Pawlak – Wójt Gminy Ujazd.
W powiecie tomaszowskim objętych kwarantanna jest 48 osób. Przebywają w swoich domach. Sprawy dotyczące osób objętych kwarantanną omówiła Iwona Sarwa – dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim. Przekazana została informacja dotyczącą pomocy osobom objętych kwarantanną. Ujednolicone zostały procedury w stosunku do Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Omówione zostały potrzeby osób poddanych kwarantannie.
W czasie posiedzenia został odczytany komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie odpadów z kwarantanny. Główny Inspektor Sanitarny poinformował w piśmie z 17 marca 2020 roku, że odpady takie nadal należy traktować jako odpady komunalne. Główny Inspektor Sanitarny wyjaśnia, że kwarantanna oznacza odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie wirusem SARS-CoV-2, w celu zapobieżenia szerzenia się choroby COVID-19.
Omawiany był temat lokali gastronomicznych. Jak wiemy, ograniczona została działalność gastronomiczna, rozrywkowa oraz funkcjonowanie galerii handlowych. Restauracje, kawiarnie czy bary nadal mogą sprzedawać jedzenie. Ograniczeniu podlega jedynie spożywanie posiłków na miejscu. Zamówienia można zamawiać na wynos lub też z dostawą do drzwi.
Zespół Zarządzania Kryzysowego starają się zrobić wszystko, by uniemożliwić rozprzestrzenianie się wirusa. Spotkania w Starostwie Powiatowym, które zwołuje i prowadzi Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, odbywają się codziennie. Wszyscy mają nadzieję, że sytuacja ta wkrótce uspokoi się i minie. Nie szczędzą czasu, sił, starań i środków na walkę z koronawirusem.
Aktualne informacje (NEWSWEEK 18 marca 2020 https://www.newsweek.pl/wiedza/zdrowie/koronawirus-w-polsce-tarcza-antykryzysowa-rzadu-wszystko-co-musisz-wiedziec-o/xr1qgc9), o osobach chorych, ale też tych, które wyzdrowiały:
• Koronawirus jest już w 170 krajach. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię.
• Na świecie zanotowano już ok. 206 tys. zakażeń koronawirusem. W Europie najwięcej ofiar jest we Włoszech – 32 tys.
• Zmarło w sumie ok. 8,3 tys. osób. W Europie najwięcej ofiar jest we Włoszech – ponad 2,5 tys.
• Na świecie wyzdrowiało ok. 83 tys. chorych.
• W Polsce zanotowano 251 przypadków koronawirusa.
• U 13 osób w Polsce objawy ustąpiły.
• W kraju zmarło pięć osób: 57-letnia mieszkanka Poznania, 73-letni pacjent z Wrocławia, 66-letni mężczyzna z Lublina, 67-latek leczony w Łańcucie oraz 57-letni pacjent z Wałbrzycha. Wszyscy cierpieli na towarzyszące choroby.
• Rząd wprowadził stan zagrożenia epidemiologicznego.
• Rząd wprowadził plan antykryzysowy. Zawiera pięć filarów, jego wartość to 212 mld zł.
• Unia Europejska zamyka granice zewnętrzne na kilka tygodni.
• Odwołano również Eurowizję.
• Mistrzostwa Europy w piłce nożnej przełożono na 2021 r.
• Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.